Ananas Enerji Veriyor

Ananas Enerji Veriyor

İlk defa Orta ve Güney Amerika'da yetiştirilen ananas, Avrupa'ya tanıtıldıktan sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanmış.

İlk defa Orta ve Güney Amerika'da yetiştirilen ananas, Avrupa'ya tanıtıldıktan sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanmış. 

Ananas geniş ve silindirik yüzeyli, pürüzlü, kahverengi-sari karışımı bir renk tasiyan bol lifli tropik bir meyve. 

Meyve olarak yenilebilir, suyu çıkartılarak kokteyllerde kullanılabilir. Meyve veya sebze olarak ya da salata malzemesi olarak tercih edilebilir. 

Muzdan sonra Amerika'da favori tropik meyveler arasında ikinci sırada yer alıyor. 

Kansere karşı etkili Taze ananas bromelin enzimini içerir. Bromelin protein ayrıştırıcı ve sindirimine yardımcı bir enzimdir. 

İlk kez 1957 yılında tanımlanmış ve birçok araştırmaya konu olmuştur. Kükürtlü bileşikleri içeren bromelin enzimi sadece protein sindirimine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda şişkinliğin ve ödemin atılmasina da katkıda bulunur. 

Deneysel calismalarda kanser önleyici etkilerine rastlanmistir. Klinik çalismalarında ise şişkinliğin ve ödemin görüldüğü sinüzit, boğaz ağrısı, kireçlenme ve gut gibi iltihabi durumlarda iltihap önleyici etki göstererek şişkinliğin azalmasiına yardımcı olabileceği saptanmıştır. 

Ananasin tek başına öğün aralarında sap kısmının ve gövdesinin tüketilmesiyle bromelin enziminin iltihap ve ödem önleyici etkisi maksimum düzeyde artırılabilir. 

Bağışıklık sisteminin destekçisi Ananas biyoyararliligi yüksek olan C vitaminini icerir. 
C vitamini antioksidan özelliğiyle vücutta hasar oluşturan serbest radikallerin etkisini azaltmakta ve hücre kaybini önleyebilmektedir. 

Yüksek düzeyde serbest radikal damar hasarına neden olup hasarı ilerletmekte, astım ataklarını sıkıştırmakta, kolon hücrelerine zarar verip kolon kanseri riskini artırmakta, 
eklem aağrılarının görüldüğü hastalıklara neden olabilmektedir.

Ananas besinlerle az miktarda alınan manganezin de zengin bir kaynağıdır. Manganez enzimlerin etkinliginin görülebilmesi ve antioksidan özelligin daha verimli olabilmesi icin önemlidir. 

Ananas manganezin yani sıra iyi derecede B1 vitamini içerir. B1 vitamini enzimatik reaksiyonlarda tamamlayıcı ve enerji üretiminde yardımcıdır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...