Diyet Yapıp Zayıflayamayanlara Tüyolar

Diyet Yapıp Zayıflayamayanlara Tüyolar

İnsanlar, diyet listelerinden medet umuyor, şifalı bitkilere akın ediyor, zayıflamak için aç kalıp bitap düşüyor.

Yaza formda girmek isteyenler, fazla kilolarından kurtulmak için olmadık yöntemler deniyor. İnsanlar, diyet listelerinden medet umuyor, şifalı bitkilere akın ediyor, zayıflamak için aç kalıp bitap düşüyor. Ama nafile! Kilo vermek için elinizden geleni yapıyor ve hiç kilo veremiyorsanız, bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz demektir. İşte yapılan yanlışlar ve çözüm yolları...  

Öğün Atlamak 

Diyete başladınız. Yoğunluktan dolayı, ana veya ara öğünlerden birini atladınız. Belki bunun çabalarınıza katkıda bulunacağını düşünebilirsiniz. Bu durumda sadece kendinizi kandırmış olursunuz. Öğün atladığınızda, kan şekeriniz düşer. Bu da tatlıya ihtiyacı artırır, acıktırır. Az ve sık yemek metabolizmanızın sürekli çalışmasını sağlar. Böylece vücudunuz tükettiğiniz bütün besinleri harcama çabasına girer. Metabolizmanız sürekli çalışır. Araştırmalar, kahvaltı etmeyenlerin, günün ileriki saatlerinde daha çok kalori aldıklarını ispatlıyor. 

Yaşam Şeklinizi Değiştirmemek 

Kilo vermede başarılı olmanın tek yolu, bunu, hayat tarzınızda yapacağınız bir değişiklik olarak görmektir. Diyete başlarken "Bundan sonra yediklerime dikkat edeceğim, hep bu şekilde besleneceğim." düşüncesi daha sağlıklı kilo vermenizi ve bu kiloyu korumanızı sağlar. Kısa dönem boyunca aç kalmayı diyet olarak algılayanların elde edeceği tek şey, kısa zamanda diyeti bırakmak olur. 

Yapılan Kaçamakların Farkında Olmamak 

Diyetinizi harfiyen uyguladığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Eğer hâlâ kilo veremiyorsanız, yediklerinizin miktarını kaçırıyorsunuzdur. Mesela çayın yanında yediğiniz iki bisküviyi, bir avuç fıstığı ya da grissinileri saymayı unutuyor ya da farkında olmadan atıştırıyorsunuzdur. Bu durumda bir beslenme günlüğü tutun ve yiyip içtiğiniz her şeyi yazın. Haftanın sonunda, eğer dürüstçe her yiyip içtiğinizi yazdıysanız, niye kilo veremediğinizi göreceksiniz. 

Bazı Besinlerden Tamamen Kurtulmak 

Diyet denince çikolata, tatlı, kuruyemiş, meşrubat vb. besinlerden kesinlikle kurtulmak akla gelir. Ama bu besinleri hayatımızdan tamamen çıkarmak yerine tüketim sıklığını ve miktarını azaltmak yeterli olur. Yapmanız gereken şu: Sevdiğiniz besinlerden ufak bir porsiyonu arada bir yemek. Haftada 1-2 kez kendinize sevdiğiniz bir besinden bir porsiyon yeme hakkı tanıyın. 

Egzersiz Yapmamak 

Egzersiz olmadan da kilo verebilirsiniz. Ama egzersiz metabolizmanızı hızlandıracağından, daha kısa sürede sonuç almanızı sağlar. Haftada 25-30 dakikalık tempolu yürüyüşlerin çok faydası var. Asansör yerine merdiveni kullanmak, toplu taşıma araçlarından erken inmek ve eve ya da işe yürüyerek gitmek önemli. 

Her Gün Tartılmak 

Diyetin en güzel kısmı, tartıldığınızda ibrenin sola doğru kaydığını görmektir. Ama her gün tartılmak, bir an önce sonuç almanızı sağlamaz. Sağlıklı bir tartım; haftada 1 kez, aynı tartıda, sabah kalkınca aç karnına ve tuvalete çıktıktan sonra yapılır. Unutulmaması gereken bir nokta var; kadınların vücudu regl dönemi öncesinde su tutmaya başlar; bu da tartıya yarım kilodan 2 kiloya kadar bir farkla yansır. Adet döneminin 4. gününden itibaren yavaş yavaş su tutumu çözülmeye başlar. Biz buna yalancı kilo diyoruz. Mevsime, hormonlarınızın durumuna göre su miktarı değişir. Bunun dışında kabızlık, kullandığınız bir ilacın vücudunuzda su tutmaya yol açması, tuzlu besinleri fazla tüketmeniz veya bol su içmediğiniz için vücudunuz su tutabilir. Bu sebeple, birçok kadın kilo almadığı halde almış gibi hissederek endi şelenir. Bu da diyeti zorlaştırır. Başarılı bir diyette kilo kaybı yavaş ve daha kalıcıdır. 

Light Ürünlerin Sınırsız Olduğunu Düşünmek 

En büyük hatalardan biri de kalorisi azaltılmış ürünlerin (light ürünlerin) sınırsız tüketilebileceğini düşünmek. Oysa bunlar da sınırlı miktarda tüketilmeli, Çünkü bu ürünlerde de belirli oranlarda kalori vardır. 

İçeceklerin Kalorisi 

Sağlıklı besleniyor, abur cubur tüketmiyor olabilirsiniz ama özellikle bol miktarda sadace meyve suyu, kremalı kahve içip, kahve ve çaya şeker koyuyorsanız, kilo vermede gene problem yaşayacaksınız demektir. 

Porsiyon Miktarı 

Diyet birkaç hafta sıkı sıkıya uygulandıktan sonra, diyeti yapan kişi porsiyonların miktarını artık bildiğinden emin olarak, buna eskisi kadar özen göstermemeye başlıyor. Tabii bu arada, porsiyon miktarı farkına varılmadan giderek artıyor. Bunun önüne geçmek için, markette alışverişinizi yaparken, ihtiyaç duyduğunuzdan fazlasını satın almayın. Eğer ekmeği kalın dilimlemek gibi bir eğiliminiz varsa, o zaman dilimlenmiş ekmek alın. 

Moda Diyetleri Denemek 

Moda diyetler belli bir besin ya da besin grubunu diyet programının dışında tutmaya yönelik olduğundan, bağlı kalınmaları ve başarılı olunması zor diyetlerdir. Sağlık açısından yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayamadıklarından büyük problemlerin yaşanmasına neden olabilirler. Sürekli farklı diyetleri denemek metabolizma hızınızı da olumsuz yönde etkiler. Bunun için yaşınıza, cinsinize, kilonuza, sağlık durumunuza, metabolizma hızınıza uygun diyeti bir uzman yardımıyla birlikte yapmalısınız. 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...