Spor Salonlarındaki Aynalar

Spor Salonlarındaki Aynalar

Spor salonlarındaki aynaların, kadınların motivasyonunu olumsuz etkilediği belirtildi. Health Psychology dergisinde yayımlanan makaleye göre,

Kanada'daki McMaster Üniversitesi'nde görevli Kathleen Martin Ginis başkanlığındaki ekip, 58 kadının katıldığı bir araştırma yaptı. Kadınları iki gruba ayıran bilim adamları, birinci grubu aynalı bir odada, ikinci grubu aynasız bir odada 20 şer dakika kondisyon bisikletine bindirdi. 

Kadınlara vücutlarından memnun olup olmadığını ve egzersiz öncesinde ve sonrasında ruh hallerini soran bilim adamları, aynalı odada kalan kadınların, diğer kadınlara göre spordan sonra gevşememiş ve kendilerini kötü hissettiğini belirledi. Kendini kötü hisseden kadınlar arasında, vücudundan çok memnun olanların da bulunması dikkat çekti. 

Bilim adamları, spor salonlarında çoğunlukla aynaların bulunduğunu belirterek, bu araştırma sonucunda salon sahiplerinin iç mekanları tekrar dizayn edebileceğini kaydettiler. 

Martin Ginis, kendini spor salonundan çıktıktan sonra, girdiğinden daha kötü hisseden kadınların bu salonlara sık sık gitmeyeceğini söyledi. 

Bilim adamları, aynanın neden olumsuz etki yaptığının ise henüz bilinmediğini ifade ettiler.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...