Vitamin Diyeti

Vitamin Diyeti

Mevsimlere göre tüketmeniz gereken vitamin ve minerallerin miktarları değişkenlikler göstermelidir. C vitamini yönünden zengin bir beslenme önerilir.

Çünkü mevsimlere göre sindirim sistemi gibi vücut sistemlerinin ihtiyaçları değişkenlikler gösterir. Kış mevsiminde hem fazla kilolardan kurtulmak hem de hastalıklara yakalanma riskini azaltmak artık mümkün. Kış aylarında özellikle C vitamini yönünden zengin bir beslenme öneren diyet uzmanları, "Bütün yeşil sebzeler kalori açısından fakir, C vitamini yönünden zengindir. Kış diyetinde mutlaka sebze ve meyvelere ağırlık verilmeli" diyor.

"Yaz meyveleri çok suludur, ama vitamin açısından zengin değildir. Kış sebzeleriyse daha zengindir. Kışın vitamine ihtiyaç iki kat artar. Bu da diyet için idealdir. Mandalina ve portakalın dışında yeşil biber, lahana, ıspanak, semizotu, pırasa, brüksel lahanası ve kuşburnu, C vitamini yönünden çok zengin besinlerdir. Sebze ve meyve taze ve anında tüketilmelidir. C vitamini vücutta depolanmadığı için her öğün alınması, özellikle sigara içenlerin daha fazla C vitamini almaya özen göstermesi gerekir." Vücutta C vitamini eksikliğinde halsizlik, çabuk yorulma ve hastalıklara yakalanma riskinin arttığını belirten uzmanlar, C vitamini yönünden çok zengin olduğu bilinmeyen patatesin de haşlanmış olarak tüketilmesini öneriyor. "Gün boyu herkes iki patates yiyebilir. Haşlanmış patateste kalori olmaz".

Kış Diyeti

Sabah

  • Kahvaltıda peynir ve kepek ekmeğinin dışında mutlaka portakal, kivi, havuç ya da elma yenmeli.

Öğlen

  • Yemeğin yanında bir portakal suyu, ya da salata bulunmalı.

Akşam

  • Taze sebzelerden kendi suyuyla ya da zeytinyağıyla yapılmış yemekler yenmeli. Kızartma olmamalı. Sebzeler suyun altında değil, bir kapta yıkanmalı.

Kış Diyetinin Yararları

  • Kabızlık ortadan kalkar
  • Mide ve karaciğer rahatlar
  • Yorgunluk, halsizlik görülmez
  • Cilt daha parlak hale gelir

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...