Neden Kilo Veremiyorsunuz

Neden Kilo Veremiyorsunuz

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, kilo verememenin engellerini anlattı. İHA- Kandıralı, \"Neden kilo veremiyorum?\" sorusunun cevabını işte böyle cevaplandırdı; Hem kadın hem erkekte yaşla metabolik hızda bir azalma oluyor.

Vücudun normal fonksiyonlarını sürdürebilmesi için ihtiyacı olan günlük kalori miktarı azalıyor . Kadınlarda bir de menapoz durumu söz konusu. Östrojen ve progesteron hormon üretimi yavaşlar.

 

Testosteron seviyeleri de daha yavaş bir şekilde azalır. Hormonlardaki bu değişim kadınlar için kilonun bel ve karın çevresinde toplanmasına neden olur. Çok fazla besin tüketiyor veya kendinizi uzun süre aç bırakıyor olabilirsiniz Porsiyon kontrolü yapın ve gün içinde yediklerinizi not edin. Ana ve ara öğünleri atlamadan beslenmenizi düzenleyin.

 

Hem kardiyovasküler egzersizlerin hem de ağırlık çalışmalarının bir arada yürütülmesi gerekir. Vücut geliştirmek vücudun kas kütlesini arttıracağından daha fazla yağ yaktıracaktır. Haftada 250 dk orta şiddette bir egzersiz veya 125 dk yüksek yoğunluklu bir egzersiz yapmak gerekir. Daha fazla kalori yakabilmek için egzersizin yoğunluğunu arttırmalısınız. Vücudunuza uygun egzersizleri bilmek için mutlaka bir egzersiz uzmanıyla çalışın. Çok fazla işlenmiş ürün tüketiyor olabilirsiniz Beyaz ekmek , krakerler, cipsler, meşrubatlar ve tatlılar vücutta inflamasyona neden olurlar. Karın bölgesindeki yağlarda inflamasyonla ilişkilidir. Bu besinlerin sık tüketimi karın bölgesindeki yağlanmayı arttırır. Tam tahıllar, meyveler ve sebzeler antioksidanlarla doludur ve inflamatuar karşıtı özellikleri vardır, kanrın bölgesindeki yağlanmayı önlerler.

 

Yanlış yağları yiyor olabilirsiniz Yüksek oranda doymuş yağ alımı (süt ve ette bulunan) organ çevresindeki yağlanmayı arttırır. Tekli doymamış yağ asitleri (zeytin ve avokadoda bulunan) ve spesifik çoklu doymamış yağ asidi ( omega 3 gibi (ceviz, ayçiçeği tohumu ve somon gibi yağlı balıklarda bulunan) vücutta inflamasyon karşıtı görev görürler.

 

Unutulmamalıdır ki hangi çeşit yağ olursa olsun fazla tüketimi kalori alımını arttırır ve kilo yapar. Sağlıklı yağlan da belli porsiyonlarda, dengeli tüketin. Düzenli uyku uyumuyor olabilirsiniz 16 yıl süren 70 bin kadın üzerinde yapılan bir çalışmada 5 saat ve altı uyku uyuyanlar 7 saat uyku uyuyanlarla karşılaştırdığında çalışma sonunda 14-15 kilo alması %30 daha yüksek bulunmuştur. Elma tip vücut yapısına sahip olup, fazla kilolu iseniz, testosteron seviyeleriniz de yüksek çıktıysa polikistik över sendromu söz konusu olabilir, kilo vermekte zorlanırsınız.

 

Ön diyabet tanısıda konabilir veya diyabet hastası bile olabilirsiniz . Bir kan tahlili yaptırıp , doktor kontrolünden geçin. Karın bölgesi yağı azaltmak düşük kalorili, yüksek lifli, karbonhidrat ve şekerden düşük bir diyet eşliğinde kardiyovasküler ve ağırlık egzersizlerini de gerektirir. Sıkı takip ve zaman gerektirecek bu iş için kararlı olun.\"

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.