Ramazan’da Fit Kalmanın Yolları

Ramazan’da Fit Kalmanın Yolları

Zengin iftar sofraları, kalabalık birliktelikler ve akşam geç saatlerde yenen yemekler maalesef birçok insanda kilo artışına sebep oluyor.

Ramazan ayı boyunca hazırlanan zengin iftar sofraları, kalabalık birliktelikler ve akşam geç saatlerde yenen yemekler maalesef birçok insanda kilo artışına sebep oluyor. Ancak yaşamın her döneminde olduğu gibi bu dönemde de amacımız yeterli ve dengeli beslenmek olmalıdır. Türk Kalp Vakfı'ndan diyetisyen Merve Saatçi'den dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar:

  • Mutlaka sahura kalkın: Günlük yaşamımızda benimsediğimiz az az, sık sık beslenme kuralını ramazanda da sürdürmeliyiz. Öğün sayısını arttırmak önemlidir, mutlaka sahura kalkın.
  • Sahurda ve iftarda kontrollü olun: Sahurda yapacağınız öğün olabildiğince hafif olmalı, fakat sizi gün boyunca tok tutabilecek doğru besinlerden oluşmalı.
  • Sahurda ve iftarda kontrollü olun: Kahvaltılıklar bu anlamda tercih edilebilecek en doğru besinlerdir. Sahurda aşırı yağlı ve tuzlu besinler tüketmek yerine proteinden zengin peynir, yoğurt, süt, yumurta gibi besinler; yanında tam tahıllı ekmek, söğüş sebzeler ve ceviz ile dengeli bir sahur menüsü oluşturmak mümkün. İftar vaktinde ise; uzun süre açlık sonrasında yine hafif, mideyi dolduracak ama yormayacak, düşük kalorili, su ve lif oranı yüksek besinler tercih edilmelidir. Sahurda protein ve liften zengin besinler, iftarda ise hafif bir beslenme düzeni kurmak kilo kaybına yardımcı olacaktır.
  • Ramazan pidesine dikkat: Ramazan ayının vazgeçilmezi olan pideyi sadece iftarda tercih edin. Sahurda ise daha uzun süre tok tutan tam buğday veya çavdar ekmeği tüketin.1 avuç içi büyüklüğündeki pide yaklaşık 60-70 kalori yani 1 dilim ekmekle aynı kaloriye sahiptir.
  • Zayıflamak için sağlıklı bir sindirim sistemi şart: Ramazan döneminde yaşanan hareketsizlik ve uzun süreli açlıktan sonra yapılan yanlış yemek seçimleri ve susuzluk sindirim sistemimizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle posa içeriği yüksek olan sebze, meyve, tahıllı ekmekleri ve kurubaklagillerin tüketimini arttırmak önemlidir.
  • Zayıflamak için sağlıklı bir sindirim sistemi şart: Bağırsaklarınızın daha iyi çalışması için sahurda süt ve yulaf ezmesini pişirdikten sonra içine 2 adet kayısı veya erik, tarçın, 2-3 adet ceviz ekleyerek tüketebilirsiniz.
  • Yavaşlayın: Yemekleri yavaş yemeye çalışın ve mutlaka iyi çiğneyin. Her lokmadan sonra çatal ve bıçağı masaya bırakın, dinlenin ve yemeğe devam edin. Unutmayın Tokluk hormonlarının beyinde salgılanması için yemeğe başladıktan sonraki ilk 20 dakika önemlidir.
  • Bitki çaylarından faydalanın: İftardan sonra yeşil çay veya rezene çayı içmek sindirim sisteminizi düzenler, şişkinliğin giderilmesi ve bağırsakları temizlenmesine yardımcıdır.
  • Hareket edin: İftardan 1-2 saat sonra kısa yürüyüşler yapmaya çalışın. Bu sayede tükettiğiniz besinlerin sindirimi hızlanacaktır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...