Sertleşme Sorunu

Sertleşme Sorunu

Erkeklerde cinsel ilişkide güçlük çekme sorunuyla karşılaşabilirler. Sertleşme sorunu yaşayanlara uygulanan tedavi çeşitleri.

Erkeklerde cinsel ilişkide güçlük çekme sorunuyla karşılaşabilirler. Buna sebep olan psikolojik etkenler olabileceği gibi belirli bir hastalıktan kaynaklı olarak da meydana gelebilir. Sertleşme sorunu yaşayanlara uygulanan tedavi çeşitleri.

Amerika da yapılan bir çalışmada, amerikan toplumunda 40 yaşını aşan erkeklerde bu sorunun yüzde 52 ler civarında olduğu saptanmıştır; Türkiye de ise 40 yaşını aşan erkeklerin hafif, orta veya ağır şiddette sertleşme sorununun yüzde 69 olduğu tahmin edilmektedir. Cinselliği, cinsel aktivitesi bozulan kişinin hem fiziksel sağlığı bozulacaktır, hem ruhsal sağlığı bozulacaktır hem de dolayısıyla paralelinde sosyal sağlığı bozulacaktır. Mutlaka çok ciddi incelenmesi ve araştırılması gerekir. Ülkemizde hasta sayısının yüksekliğine karşın, doktora başvuranlar yüzde 1 civarındadır.

Sertleşme sorununa neden olan faktörlerin %30 u psikolojik, %70 i ise organik (vücudumuzdaki organ hastalıkları) nedenlidir.

Diyabet (şeker) hastalığı, sertleşme sorununa yol açan organik diye nitelendirilen yapısal hastalıklarından bir tanesidir. Şeker hastalığında damarlarda meydana gelen hasarlar nedeni ile sertleşme sorunları ortaya çıkar.

Sertleşme sorununa neden olan etkenler olarak damarsal hastalıklar, hormonsal hastalıklar, hipertansiyon, damar sertliği (ateroskleroz), alzheimer hastalığı, epileptik hastalıklar (sara) sayılabilir.

Tedavi

 • Ağız Yoluyla Alınan İlaçlar
  Mucizevi bir ilaç olarak ortaya çıkan, viagra bu konuda yaygın olarak kullanılan ilaçlardan birisidir.
 • Penis İçine Enjeksiyon
  Eğer ağızdan alınan ilaçlarla beklenilen tedavi sağlanamazsa penis içine yapılan enjeksiyonları denenir.
 • Mutluluk Çubuğu
  Penis protezleri denilen penis içine yerleştirilen ve halk arasında mutluluk çubuğu olarak adlandırılan tedavi yönteminin başarı şansı yüzde 98-99 civarındadır. Penis protezi, penisin içinde ereksiyonu sağlayan dokuların içine yerleştirilen bir protezdir.
 • Vakum Cihazı
  Bu tedavi yöntemi batı ülkelerinde çok yaygın kullanılmaktadır. Ancak Akdeniz ülkelerinde yapılan çalışmalar bu tedavi yönteminin hastalar tarafından rağbet görmediğini ortaya koymuştur.
 • Cerrahi Tedavi
  Özellikle genç yaş grubunda etkinliği daha fazla olan damar ameliyatları tedavide kullanılmaktadır.
 • Penis Eğriliği
  Penis eğrilikleri doğuştan ve sonradan olan eğrilikler şeklinde ikiye ayrılır.
  Sonradan olan duruma peyroni hastalığı denir. Peyroni hastalığına bağlı olarak hastalığın ileriki dönemlerinde ereksiyon problemleri ortaya çıkabilir:
  İlk dönemde genelde ereksiyon problemi olmaz. Bu dönemde yapılacak olan bazı basit ameliyatlarla bu penis eğriliklerini düzeltmek mümkündür. Ancak eğer peyroni hastalığının ileri dönemlerinde ciddi ereksiyon problemleri de olayın içine girdiyse o zaman tedavi, penis protezi takmak şeklinde olabilir.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...