Erkeklerde Sistit

Erkeklerde Sistit

Genellikle kadınlarda görülme oranı daha yüksek olan sistit bazı durumlardan kaynaklı erkeklerde de görülebilir.

Enfeksiyondan kaynaklı İdrar yolları iltihaplanmasına sistit denir. Genellikle kadınlarda görülme oranı daha yüksek olan sistit bazı durumlardan kaynaklı erkeklerde de görülebilir. Sistit, genellikle bir enfeksiyon sonucunda mesanenin iltihaplanmasıdır. Terim, Yunanca cyst: Mesane kelimesinden gelmektedir. Seyrek olarak iltihaplanma, interstitial sistit gibi başka nedenlerden kaynaklanır. Uretranın uzunluğu nedeniyle, erkeklerde sistitin genellikle başka nedenleri vardır. İdrar yoluna baskı yapan büyümüş bir prostat gibi.

Erkeklerde Sistit Belirtileri

  • İdrar yaparken acı duymak (yanma veya kaşınma hissi)
  • Sık veya acil idrar yapma ihtiyacı
  • Bulanık, kötü kokulu, kanlı idrar (bazen)
  • Hafif ateş (bazen)

Sistit erkeklerde çok görülen bir rahatsızlık değildir. Tedavisi kolayca da, tekrarlamasını önlemek için altında yatan nedenin de tedavi edilmesi gerekir.

Erkeklerde Sistit Teşhisi

Bir ürolog şikâyetlerin tarifine ve testlere dayanarak teşhis koyabilir. Bu testler idrar analizleri, sistoskopi (özel bir aletle üretra ve mesanenin gözlenmesi) ve damar içi pylogram denilen özel bir röntgen çekimini kapsar. Enfeksiyona neden olan bakteriyi tanımlayabilmek için de idrar kültürü gerekebilir. Sistit hemen ve uygun şekilde tedavi edilirse önemli bir hastalık değildir. Sistit ve altında yatan neden tedavi edilmezse, kronik ve insanı zayıf düşüren bir şekle girer.

Erkeklerde Sistit İlaç Tedavisi

Sistite neden olan enfeksiyonla mücadele edebilmek için antibiyotik verilir. Altındaki sebep için ilave ilaç veya ameliyat gerekebilir.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...