Erkeklerde Üretrit

Erkeklerde Üretrit

Halk dilinde bel soğukluğu olarak adlandırılan Üretrit idrar kanallarının iltihaplanmasına denir. Genellikle cinsel ilişkiyle bulaşır. Üretrit belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri.

Üretrit penisin içindeki idrar ve meninin geçtiği kanal olan Üretranın iltihaplanmasıdır. Genellikle cinsel ilişkiyle geçen bir hastalık nedeniyle ortaya çıkar (bilhassa belsoğukluğu veya chlamidiasis) Bazen de neden bilinmez. Üretritle birlikte görülen akıntının rengi berraktan sarıya, yoğunluğu inceden kalma kadar değişir. Üretrit in tedavisi genellikle kolaydır. Hastanın eşi de tedavi edilmelidir. Üretrit bazen de Reiter sendromu denilen bir rahatsızlıkla birlikte ortaya çıkar.

Belirtiler

  • İdrara çıkarken veya boşalırken sancı
  • Sık idrara çıkma ihtiyacı
  • Penis ucundan akıntı.

Teşhis

İdrar yaparken sancı ve akıntı doktora gitmek için yeterli nedenlerdir. Doktor hem idrar hem de akıntının analiz edilerek rahatsızlığı yapan organizmaların tanımlanmasını sağlayacaktır. Birçok vakada üretrit tedaviden sonra kaybolur. Bazen tedaviyi tekrarlamak gerekebilir. Çok az vakada üretrit tedaviye cevap vermez ve üretra daralması, epididimit, prostatit veya başka komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Tedavi

Üretrit için antibiyotikler verilir. Eşin de tedavisi gerekebilir.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.