Sağlıklı Beslenme Semineri

Sağlıklı Beslenme Semineri

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği üyeleri için düzenlediği sağlık seminerleri dizisine Doğru Beslenme konusu ile devam etti.

Omurilik Felçlileri Doğru Beslenme Yollarını Öğrendi

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği üyeleri için düzenlediği sağlık seminerleri dizisine Doğru Beslenme konusu ile devam etti. TOFD Genel Merkezinde Diyetisyen Gülbahar Kaya Yıldız tarafından verilen seminerde doğru beslenmenin önemi ve detaylarından bahsedilirken, sağlıklı bir bireyin boy kilo orantısının ne olması gerektiği de açıklandı.

Diyetisyen Yıldız, Sağlıklı beslenmenin en önemli adımlarından birisi doğru besini doğru oranda almaktır. Süt ve süt ürünlerini günde iki porsiyon almak yetişkin birisi için yeterlidir. Bu oran çocuk ve gebelerde 3 ve ya 4 porsiyona kadar çıkabilir. Et, balık, yumurta ve kurubaklagil gibi ikinci grup besinlerde de bu oran yetişkinlerde 1 ve ya 2 porsiyon çocuk, emzikli ve gebelerde de 3 porsiyonu geçmemeli, dedi.

Omurilik felçlilerin metabolizmaları göze alındığında meyvelerin kabuğu ile yenmesini önemle belirten Yıldız, "Şeker gibi saf karbonhidrat olan ürünlerin tüketimini minimuma düşürmek ve lifli yiyeceklerin, yani sebze, meyve, tahıllı ekmekler yemeyi artırmakta fayda var. Ayrıca haftada en az bir iki defa da muhakkak baklagil tüketin" dedi.

Seminer sonunda Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Yönetim Kurulu üyesi Semra Çetinkaya bir plaket ile Diyetisyen Gülbahar Kaya Yıldız'a verdiği bilgiler için teşekkür etti.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...