İlaçların Yanında Hangi Gıdalar Tüketilmemeli

İlaçların Yanında Hangi Gıdalar Tüketilmemeli

İlaç kullanırken hangi ilacın yanında hangi yiyeceğin tüketilmemesi gerektiğini bilmek sağlık açısından önemli. Diyetisyen Melis Torluoğlu ilaçlarla yiyeceklerin etkileşime girip, çeşitli sorunlara hatta hayati sorunlara neden olabileceğini söyledi.

Alerji ilaçları kullananların greyfurt tüketmemesi gerekiyor. Baş dönmesi ve sersemliğe neden olabiliyor. Yine kalp atım sayısı artırdığı için tansiyon hastaları da greyfurttan uzak durmalı.

Diüretik ilaçlarla muzun tüketilmemesi gerekiyor. Muz potasyum açısından zengin olduğu için diüretiklerle kullanıldığında vücutta potasyum birikmesine ve düzensiz kalp atım hızına neden olabiliyor.

Antideprasan ilaçlarla eski peynir, alkol, incir, bakla, tavuk ve dana ciğeri gibi besinlerle bir arada tüketiminize dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü kan basıncını ölümcül seviyelere çıkarabiliyor. Kalsiyum açısından zengin olan süt ve süt ürünlerinin antibiyotikle kullanılması, antibiyotiğin emilimini azaltabiliyor. Sarımsağın ise kan sulandırıcılarla kullanılması kanama riskini artırdığı için tavsiye edilmiyor. 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.