Aklovir

Aklovir

Aklovir nedir ne için kullanılır, Aklovir nasıl kullanılır, Aklovir ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Krem

Asiklovir

Ambalaj: 

50 mg/gx 10 g’lik ambalaj.

Endikasyon:

 Bağışıklık sorunu olan veya olmayan kişilerde ilk ve tekrarlayan Herpes Genitalis Enfeksiyonların tedavi ve profilaksisi; bağışıklık sorunu olan kişilerde Herpes simplex(mukokutanöz) enfeksiyonların tedavi ve profilaksisi; bağışıklık sorunu olan ya da enfeksiyon ve komplikasyonları açısından risk altında bulunan çocukların Varicella zoster enfeksiyonu tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon: 

Asiklovirekarşı aşırı duyarlı olduğu bilinenlerde kontrendikedir.

Uyarılar:

 Gebelikte ancak elde edilecek yararların bilinmeyenolası risklerden daha fazla olduğuna inanılan durumlarda kullanılmalıdır.Anne sütüne düşük konsantrasyonlarda geçtiğinden, emziren annelere uygulanırken dikkatli olunmalıdır.

Yan Etkileri: 

Deri döküntüleri,bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, baş dönmesi, konfüzyon, halüsinasyonlar,somnolans, baş ağrısı ve halsizlik görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Probenesid,sistemik olarak uygulanan asiklovirin ortalama yarılanma süresini artırır.

Doz Önerisi:

Aklovir Krem: Her 3 saatte bir sürülür. Tedavi süresi 7 gündür.Aklovir Süspansiyon: Günlük doz 4-5x1 ölçektir.Aklovir Tablet: 200 mg: Günlük Doz erişkinlerde 4-5x1 Tablet ve iki yaşın altındaki çocuklarda 2x1 Tablettir. İki yaşın üstündeki çocuklarda erişkin dozu kullanılır.Tedavi süresi 5 gündür.800 mg: Herpes zoster enfeksiyonlarının tedavisinde(Zona)Aklovir 800 mg Tablet günde 5 kez, yaklaşık 4 saat arayla, gece dozu atlanırsa, 1 Tablet kullanılır.Tedaviye 7 gün süreyle devam edilmelidir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...