Brufen 400

Brufen 400

Brufen 400 nedir ne için kullanılır, Brufen 400 nasıl kullanılır, Brufen 400 ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Draje

İbuprofen

Ambalaj: 

400mgx30 draje.

Endikasyon:

 Romatoidartrit, osteoartrit, ankilozan spondilit ve diğer nonromatoid (seronegatif)artropatilerin tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 İbuprofene Karşı aşırı duyarlılığı olanlarda ve Aspirin ile diğer nonsteroidal antienflamatuvar ajanlara karşı bronkospastik, anjiyoödem, burun polibi sendromu şeklinde reaksiyon gösteren kişilerde kontrendikedir.Ciddi gastrointestinal kanama ve peptik ülser rahatsızlığı öyküsü bulunanlara verilmemelidir.

Uyarılar:

 İbuprofen kullanımı sırasında görmede bulanıklık,skotomada ve renk belirlenmesinde karışıklık görüldüğünde tedaviye son verilmeli ve hasta göz hekimi tarafından kontrol edilmelidir.Gebelikte, mümkünse, ibuprofen uygulamasından kaçınılmalıdır.Gebeliğin geç dönemlerinde uygulanmasından kaçınılmalıdır. Anne sütünde çok düşük konsantrasyonlarda bulunmaktadır ve emzirilen çocuklarda olumsuz etki beklenmez.

Yan Etkileri: 

Nadiren Ciltte kızarıklık, deri döküntüsü ve ödem gibi alerjik reaksiyonlar ve görme bozukluğuna neden olduğuna dair raporlar vardır. Renal Papiler nekroz, kardiyovasküler aritmi, dispepsi, gastrointestinal intolerans, kanama, trombositopeni, işitme kaybı gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: 

Tiyazit grubu diüretik kullanan hastalara dikkatle uygulanmalıdır. Kumarin tipi antikoagülanlar ile birlikte kullanıldığında etkileşme olabileceğinden dikkat edilmelidir.

Doz Önerisi: 

Brufen 400 Draje: Yetişkinlerde Ağrılar ve ateş tedavisinde etkili tek doz 200-400 mg’dir. Günlük Doz 1200 mg’yi geçmemeli ve birkaç kerede, örneğin günde 2-3 kez 1 draje olarak uygulanır.Romatizma tedavisinde önerilen doz aralığı, tek doz olarak maksimal 800 mg’dir. Günlük doz 1200 mg ile maksimal 2400 mg’drive birkaç doza bölünerek örneğin 3 kez 1-2 draje olarak uygulanır.

Brufen Retard Tablet: 

Yetişkinler Günde 2 Brufen Retard Tablet,tercihen akşamları, yatma saatinden bir süre önce, bir kerede tekdoz olarak verilir. Tabletlerin bölünmeden, bütün olarak, bol su ile alınması önerilir. Ağır veya akut olgularda günlük doz 2 kerede verilmek üzere, 3 Brufen Retard Tablete çıkarılabilir. 12 yaşından küçük çocuklara önerilmez.

Brufen Supozituvar: 

Akut ve kronik romatoid artrit ve osteoartritin semptomatik tedavisinde günlük ortalama doz, bölünmüş dozlar halinde 1200 ve 1800 mg’dir. Bazı hastalar için günlük doz 600-1200 mg’dir. Ağır ya da akut olaylarda, toplam günlük dozun 2400 mg’yi aşmamak şartıyla (bölünmüş dozlar halinde), doz akut faz kontrol altına alınıncaya kadar artırılabilir.Çocuklarda günlük Brufen dozu, bölünmüş dozlar halinde 20 mg/kg vücut ağırlığıdır. Ancak, juvenil romatoid artritte ağır olgularda doz 40 mg/kg vücut ağırlığına kadar çıkarılabilir (bölünmüş dozlar halinde). Vücut ağırlığı 7 kg’den daha az olan çocuklarda kullanılmamalıdır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...