Cipralex

Cipralex

Film Tablet

Lundbeck

Essitalopram

Ambalaj: 10 mgx28 film tablet.

Endikasyon: Majördepresif durumlar, agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluğu, sosyalanksiyete bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğu tedavilerinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Essitaloprama karşı oluşmuş aşırı duyarlılık durumunda veMAO inhibitörleriyle birlikte kullanılması kontrendikedir.

Uyarılar: Panik bozukluğu olan bazı hastalar, antidepresantedavisinin başında, artan anksiyete semptomları sergileyebilir. Stabilolmayan epilepsili hastalara SSRI verilmemelidir. Geçmişinde mani/hipomani olanhastalarda, SSRI’lar dikkatle kullanılmalıdır. Diyabetli hastalarda, SSRItedavisi, glisemik kontrolü değiştirebilir. Tedavinin ilk haftalarında intiharriskinde artış olabilir. Bu dönemde hastaların yakından izlenmesi önemlidir.SSRI kullanımının hiponatremi oluşturduğu rapor edilmiştir. SSRI’lar iletedavide, ekimoz, purpura gibi yüzeyel kanama bozuklukları rapor edilmiştir.Serotonin sendromuna yol açma riski nedeniyle essitalopram ile MAoAinhibitörlerinin birlikte kullanımı genellikle önerilmez. Olası çekilmereaksiyonlarının görülmesini önlemek amacıyla, essitalopram tedavisine 1 ile 2haftalık süre içinde yavaş yavaş doz azaltımı yapılarak son verilmelidir.İnsanlardaki gebelik ve emzirme dö-nemlerindeki kullanımına ilişkin,güvenirlik bilgileri yoktur. Hastalar, araba ve makine kullanım yeteneklerinin,potansiyel olarak etkilenebileceği konusunda uyarılmalıdır.

Yan Etkileri: İştah azalması, libido azalması, anorgazmi, uykusuzluk,somnolans, baş dönmesi, tat alma ve uyku bozukluğu, sinüzit, esneme, bulantı,diyare, kabızlık, terleme artışı, ejekülasyon bozukluğu ve impotens,yorgunluk, pireksi görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Serotoninsendromu riskinden ötürü, essitalopramın MAoA inhibitörü ile birlikte kullanımıönerilmez. Selegilin, serotonerjik ilaçlar (örneğin tramadol, sumatriptan vediğer triptanlar), nöbet eşiğini düşüren ilaçlar, lityum, triptofan, Hypericumperforatum, antikoagülanlar birlikte kullanımında dikkatli olunmalıdır.Alkol ile birlikte kullanımıönerilmez.

Doz Önerisi: Cipralex, günde tek doz olarak, besinlerle birlikte veya öğünaralarında kullanılabilir. 20 mg’nin üzerindeki günlük dozların güvenirliğikanıtlanmamıştır.Majör depresyon tedavisi: Günde bir kez 10 mg olarak alınır.Agorafobili ve agorafobisizpanik bozukluğu tedavisi: Günlük 10 mg’lik doza geçilmeden önce, ilk hafta günde 5mg’lik başlangıç dozu uygulanmalıdır.Sosyal anksiyete bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğu: Günde birkez 10 mg olarak alınır. Bireysel hasta cyanıtına göre, doz günde maksimum 20mg'ye çıkarılabilir.Yaşlı hastalar (65 yaş üstü): Başlangıç tedavisinde, tavsiye edilendozun yarısı ve devamında da daha düşük maksimum doz uygulanmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.