Codelsol

Codelsol

Codelsol nedir ne için kullanılır, Codelsol nasıl kullanılır, Codelsol ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Göz/Kulak Damlası

Prednizolon sodyum fosfat

Ambalaj:

 %1x5 mL’lik plastik şişe.

Endikasyon:

 Dış kulak yolu enflamasyonları, jeneralize inflamatuar dermatozlarda(Seboreik, psöriazis, alerjik dermatit veya nörodermatit) beraber görülen otitis eksterna ile gözde alerjik konjonktivit, akne rozasea,yüzeysel nokta şeklindeki keratit, herpes zoster keratiti, iritis,siklitis, geçici enfektif konjonktivit gibi palpebral ve bulbar konjonktivanın, kornea ve göz küresinin arka segmentinin steroide yanıt veren enflamatuvar durumlarında, kimyasal radyasyon ve termal yanıklarda veya yabancı cisim batmalarında, hafif veya ciddi enflamasyonlar da, özellikle olağanüstü hızlı bir kontrol gerektiğinde önerilir.

Kontrendikasyon:

 Akut yüzeyel herpes simpleks keratiti de, göz ve kulaktaki mantar enfeksiyonlarında,kornea ve konjonktiva nın vaccina, varicella ve diğer birçok virüs hastalıklarının akut enfeksiyöz safhalarında, kulak zarı perforasyonlarında,göz tüberkül özünde, prednizolona aşırı duyarlılıkta, komplike olmayan yüzeyel kornea yabancı cisim çıkarılmasından sonra kontrendikedir.

Uyarılar:

 Uzun süreli kullanımlarda artmış intraoküler basınç ve/veya glokom, optik sinir hasarı, görme keskinliğinde ve görme alanında azalma, posterior subkapsüler katarakt oluşumu veya sekonder göz enfeksiyonları meydana gelebilir.Özellikle gözün derin yapıları tutulmuşsa sistemik tedavi yapılmalıdır. Gebelerde ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:

 Optik sinir hasarı ile birlikte glokom, görme keskinliği ve görme alanında azalma,posterior subkapsüler katarakt oluşumu, herpes simpleks ve mantarları içeren patojenlerin neden olduğu sekonder oküler enfeksiyonlar,ender olarak katarakt ameliyatının ardından kabarcıklar bildirilmiştir.Bazan batma ve yanma meydana gelebilir.

Doz Önerisi:

 Kulakta başlangıç dozu olarak günde 2-3 kez 3-4 damla önerilir. Uygun bir yanıt gözlenmesi halinde uygulanan doz tedricen azaltılır ve tedaviye son verilir. Gerekli görüldüğünde, dış kulak yolu Solüsyonla doyurulmuş bir gazlı bezle kapatılır. Gazlı bezin Solüsyonla sürekli nemli kalması sağlanır ve 12-24 saat sonra yerinden alınır. Gözde, iyileşme sağlanıncaya kadar gündüz her 4 saatte bir,gece her iki saatte bir konjunktiva kesesine damlatılır. Uygun biryanıt gözlenmesi halinde uygulanan doz her 4 saatte bir 1 damla azaltılır. Daha sonra, semptomları kontrol etmek için günde 3 ile 4 kez 1 damla kadar doz azaltımı yeterli olabilir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...