Cytarabine DBL

Cytarabine DBL

Cytarabine DBL nasıl kullanılır, Cytarabine DBL ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Enjektabl Solüsyon

Sitarabin

Ambalaj:

 100mg/1 mLx10 flakon

: 1 g/10 mLx1 flakon.

Endikasyon:

 Çocuklarda Ve erişkinlerde görülen akut miyelostik lösemide (AML) remisyon başlatılması ve sürdürülmesi amacıyla kullanılır. Ayrıca akut lenfositik lösemi (ALL) ve kronik miyelostik lösemi nin (KML) blast fazında da kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Sitarabin Karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Sitarabin güçlü bir miyelosupresandırve yalnız antimetabolitlerle kemoterapi konusunda deneyimli uzman hekimler tarafından kullanılmalıdır. Sitarabin tedavisi uygulanan çocuk doğurma çağındaki hastalara gebe kalmaları önerilmelidir. Emzirme dö-nemindeki annelerde emzirmenin veyatedavinin sonlandırılmasına, ilacın anne için önemi göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.

Yan Etkileri:

 Ateş, miyalji,kemik ağrısı, gö-ğüs ağrısı, makülopapüler döküntüler, konjonktivit,halsizlik, anemi, lökopeni, trombositopeni, megaloblastik, retikülositler azalma; viral, bakteriyel, fungal, parazitik veya saprofitik enfeksiyonlar;iştahsızlık, bulantı, kusma (hızlı IV enjeksiyonun ardından), diyare,oral veya anal inflamasyon veya ülserasyon, karaciğer işlev bozukluğu,ateş, döküntü, tromboflebit, kanama görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Sitarabin içeren kombine tedavi sonlandırıldıktan birkaç gün sonrasına kadar digoksin emilimi azalır. Digoksin Kapsül ve digitoksin ile etkileşimi yoktur. Daha Önceden lasparaginazla tedavi gören hastalarda sitarabin tedavisi geçildiğinde akut pankreatit görülebilir.

Doz Önerisi:

 Cytarabine Dozajı minimum yan etkiyle optimum terapötik sonuç sağlamak amacıyla klinik ve hematolojik yanıt ve hastanın toleransı üzerine temellendirilmiştir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...