Demoksil

Demoksil

Demoksil nedir ne için kullanılır, Demoksil nasıl kullanılır, Demoksil ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Süspansiyon

Amoksisilin trihidrat

Ambalaj:

 125 mg/5 mL x 80 mL

: : 250 mg/5 mL x 80 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Duyarlı Mikroorganizmaların etken olduğu tonsillit, orta kulak iltihabı,sinüzit, farenjit, akut ve kronik bronşit, pnömoni gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları; sistit, üretrit, piyelonefrit, adneksit, puerperal enfeksiyonlar, septik abortus, gonore, prostatit gibi ürogenital sistem enfeksiyonları; selülit, apse, impetigo, akne gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonları ile sepsis ve bakteriyel menenjitin tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon:

 Penisilinalerjisi olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Penisilin tedavisi uygulanan hastalarda ciddi hatta ölümle sonuçlanabilen anafilaktik aşırı duyarlılık reaksiyonları bildirilmiştir. Gebelikte güvenirliği henüz kesinlik kazanmamıştır.Amoksisilin süte az miktarda geçer, emziren annelerde kullanıldığından bu özelliği unutulmamalıdır.

Yan Etkileri:

 Alerjik Reaksiyonlar görülebilir. Bulantı kusma ve diyare, eritematöz makülopapüler döküntüler ve ürtiker gö-rülebilir. Penisilinlerletedavi sırasında anemi, trombositopeni, trombositopenik purpura,eozinofili, lökopeni ve agranülositoz bildirilmiştir. Seyrek Olarak geri dönüşlü hiperaktivite, ajitasyon, anksiyete, uykusuzluk,konfüzyon, davranış bozuklukları ve/veya sersemlik hali kaydedilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Amoksisilin,digoksin veya allopurinol ile birlikte kullanıldığında bu ilaçların absorpsiyon larını artırabilir. Allopurinol İle beraber alındığında ciltte kızarıklıkların oluşması insidansı artar.Kumarin ile kullanılması halinde amoksisilinin kan düzeyi yükselir.

Doz Önerisi:

 Çocuklar için Süspansiyon formu tercih edilmelidir. 20kg’nin üstündeki çocuklara yetişkin dozu uygulanır. Doz yetişkinlerde 8 saatte bir 250 mg’dir. ağır ve kısmen dirençli enfeksiyonlarda yetişkinlere 8 saatte bir 500 mg verilir. Gonorede ve akut, basit anogenital veüretral enfeksiyonlarda (kadınerkek) yetişkinlerde olağan doz tek doz halinde 3 g amoksisilin dir. Bakteriyel menenjitte yetişkinlerdegünlük doz kg başına 150-200 mg olarak hesaplanır. Bu doz 8 veya 6 eşit kısma bölünerek 3 veya 4 saat ara ile verilir. amoksisilin ile tedavi, semptomlar kaybolduktan sonra en az 48-72 saat daha sürdürülmelidir.Hemolitik streptokokların neden olduğu enfeksiyonlarda nükslerin ve komplikasyonların önlenebilmesi için tedavinin en az 10 gün sürdürülmesi önerilir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...