Glurenorm

Glurenorm

Tablet

Eczacıbaşı

Glikuidon

Ambalaj: 30 mgx60 tablet.

Endikasyon: Orta yaşlıve yaşlı, insüline bağımlı olmayan hastalardaki diabetus mellitus’untedavisinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Glikuidon, insüline bağımlı diyabette, diyabetkoması ve prekomasında, asidoz ve ketozla komplike olmuş diyabette,sülfonamidlere karşı allerji durumunda veya gebelikte kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Diyabet tedavisinde düzenlitıbbi gö-zetim gereklidir. Optimal doz sağlanana kadar medikasyon,hastanın taşıt aracı kullanma ya da tam konsantrasyon gerektirenbir mesleği sürdürme yeteneğini azaltabileceğinden, doz ayarlamadö-neminde veya başka bir ilaçtan glikuidona geçildiğinde özel birdikkat gösterilmelidir. Porfiriası, ağır böbrek yetmezliği ve ağırkaraciğer yetmezliği olanlarda dikkatle kullanılmalıdır.Hasta tedavi sırasında gebe kalırsa,glikuidon kullanımı kesilmelidir.

Yan Etkileri: Seyrek olarak hipoglisemik reaksiyonlar,allerjik deri reaksiyonları, hematopoetik sistemde değişimlerve gastrointestinal tahammülsüzlük bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri: Sülfonilüre türünden hipoglisemikilaçların etkisi fiziksel egzersiz, stres, alkol veya salisilatlar,fenilbutazon müstahzarları, tüberkülostatikler, kloramfenikol,tetrasiklin bileşikleri, kumarin türevleri, MAO inhibitörlerivebreseptör blokerleri tarafındangüçlendirilebilir. Klorpromazin, sempatomimetik ilaçlar, kortikosteroidler,tiroid hormonları, oral kontraseptifler ve nikotinik asit içerenmüstahzarların birlikte alınması sonucunda hipoglisemik etkidebir azalma gö-rülmesi olasıdır. Glikuidon, hastanın alkole karşı toleransınıazaltabilir.

Doz Önerisi: Glurenormtedavisi çoğunlukla kahvaltıda yarım Tabletle(15 mg) başlar.Doz yeterli olmadığı takdirde, hekimin talimatlarıdoğrultusunda kademeli olarak artırılır. Günde 4 tabletin (120mg) üzerindeki toplam dozların, hastalığın denetiminde çoğunlukladaha fazla bir düzelme sağlamadığı bilinmelidir. Önerilen günlükdoz 2 Tabletten (60 mg) fazla değilse, kahvaltıda tek doz halinde alınabilir.Ancak, günde iki veya üç kerelik dozlarla daha iyi bir denetim sağlanabilir.Tabletler yemeklerden önce (en fazla yarım saat önce) alınmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.