İndapen

İndapen

İndapen nedir ne için kullanılır, İndapen nasıl kullanılır, İndapen ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Film Tablet

İndapamid

Ambalaj: 

2.5 mgx30 tablet.

Endikasyon: 

Hipertansiyon Tedavisinde (tek başına veya diğer antihipertansiflerle birlikte),konjestif kalp yetmezliğiyle birlikte görülen ödemlerin tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon: 

Yeni teşhis edilmiş serebrovasküler kazalar, ağır karaciğer ve böbrek yetmezliğiyle indapamid veya diğer sülfonamid türevi ilaçlara aşırı duyarlılık kontrendikedir.

Uyarılar:

 Karaciğer tutulumunda tiyazid ve benzeri diüretikler hepatik ensefalopatiye yol açabilirler.Sporcular, bu ilacın doping kontrolleri sırasında pozitif sonuca yol açabilecek bir madde olduğu konusunda uyarılmalıdır. Tedavi Boyunca su elektrolit dengesi korunmalıdır. Plazma sodyum, potasyum,kalsiyum düzeyleri düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Gebe Kadınlarda, genel olarak diüretik kullanımından kaçınmak gerekir.Fizyolojik gebelik ödeminin tedavisinde de kesinlikle kullanılmamalıdır.Diüretikler, fetal hipertrofi riskiyle birlikte, fetoplasental iskemiye neden olabilirler. Bununla birlikte, diüretikler gebelerin renal,hepatik ya da kardiyak kökenli ödemelerinin tedavisinde başlıca tedavi seçeneğini oluştururlar.Emzirme döneminde önerilmemektedir.

Yan Etkileri:

 Çok seyrek ve hafif asteni ve ortostatik hipotansiyon rapor edilmiştir. Ürisemi Hafif artabilir, ancak sağlıklı kişilerde gut meydana getirmez.Predispozisyonu -olan hastalarda hipokalsemi rapor edilmiştir.Bunların dışında baş ağrısı, adale krampları, bulantı, kusma, kabızlık yada ishal, alerjik cilt reaksiyonları, ağız kuruluğu oluşabilir.

İlaç Etkileşimleri: 

Diğer diüretik ilaçların etkisini artırır. Lityum tuzlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.Potasyum kaybettiren ilaçlarla (diüretikler, laksatif stimülanlar,kortikosteroidler) ciddi hipokalemi gelişebilir.

Doz Önerisi:

 Hipertansiyon ve ödem tedavisinde önerilen başlangıç dozu günde 1 film Tablettir. 1-2 aylık bu tedavi süresince yeterli bir antihipertansif etki görülmezse, doz bir kerede 5 mg/günde çıkarılabilir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...