İndapen

İndapen

Film Tablet

Biofarma

İndapamid

Ambalaj: 2.5 mgx30 tablet.

Eşdeğeri:

Fludex Draje: 2.5 mgx30 draje(Servier);Fludin Tablet: 2.5 mgx30 tablet(Saba);Flupamid Kaplı Tablet: 2.5 mgx30 tablet(Sanovel);Flutans Kapsül: 2.5 mgx30 kapsül(Drogsan);İndamid Kapsül: 2.5 mgx30 kapsül(İlsan);İndurin Tablet: 2.5 mgx30 tablet(Terra).

Endikasyon: Hipertansiyontedavisinde (tek başına veya diğer antihipertansiflerle birlikte),konjestif kalp yetmezliğiyle birlikte gö-rülen ödemlerin tedavisindeendikedir.

Kontra Endikasyon: Yeni teşhisedilmiş serebrovasküler kazalar, ağır karaciğer ve böbrek yetmezliğiyleindapamid veya diğer sülfonamid türevi ilaçlara aşırı duyarlıktakontrendikedir.

Uyarılar: Karaciğer tutulumunda tiyazitve benzeri diüretikler hepatik ensefalopatiye yol açabilirler.Sporcular, bu ilacın doping kontrolleri sırasında pozitif sonucayol açabilecek bir madde olduğu konusunda uyarılmalıdır. Tedaviboyunca suelektrolit dengesi korunmalıdır. Plazma sodyum, potasyum,kalsiyum düzeyleri düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Gebekadınlarda, genel olarak diüretik kullanımından kaçınmak gerekir.Fizyolojik gebelik ödeminin tedavisinde de kesinlikle kullanılmamalıdır.Diüretikler, fetal hipotrofi riskiyle birlikte, fetoplasental iskemiyeneden olabilirler. Bununla birlikte, diüretikler gebelerin renal,hepatik ya da kardiyak kö-kenli ödemlerinin tedavisinde başlıcatedavi seçeneğini oluştururlar.Emzirme dö-neminde önerilmemektedir.

Yan Etkileri: Çok seyrekve hafif asteni ve ortostatik hipotansiyon rapor edilmiştir. Ürisemihafif artabilir, ancak sağlıklı kişilerde gut meydana getirmez.Predispozisyonu -olan hastalarda hipokalemi rapor edilmiştir.Bunların dışında baş ağrısı, adale krampları, bulantı, kusma, kabızlıkya da ishal, alerjik cilt reaksiyonları, ağız kuruluğu oluşabilir.

İlaç Etkileşimleri: Diğer diüretikilaçların etkisini artırır. Lityum tuzlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.Potasyum kaybettiren ilaçlarla (diüretikler, laksatif stimülanlar,kortikosteroidler) ciddi hipokalemi gelişebilir.

Doz Önerisi: Hipertansiyon ve ödem tedavisinde önerilen başlangıçdozu günde 1 film Tablettir. 1-2 aylık bu tedavi süresince yeterlibir antihipertansif etki gö-rülmezse, doz bir kerede 5 mg/gün’e çıkarılabilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.