İsordil

İsordil

İsordil nedir ne için kullanılır, İsordil nasıl kullanılır, İsordil ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

oral Tablet

İzosorbid dinitrat

Ambalaj: 

10 mgx50 tablet.

Uyarılar:

 İzosorbit dinitratla çok düşükdozlarda bile ciddi ortostatik hipotansiyon gö-rülebilir. Nitratlarla Oluşan hipotansiyonla birlikte paradoks bradikardi ve anjina pektoris ağrısının artması görülebilir. Tedavinin sonlandırılmasında ilacın ani olarak değil, yavaş yavaş azaltılarak kesilmesi uygunolur. Sadece olası zararlarının göze alınabileceği durumlarda gebelere uygulanabilir. İlacın süte geçip geçmediği bilinmemektedir.İlaçların çoğu süte geçtiğinde emziren annelere uygulanması durumunda dikkatli olunmalıdır.

Yan Etkileri: 

Baş ağrısı yanında ateş basmaları da oluşabilir.Postural hipotansiyon nedeniyle oluşan serebral iskemi sonucu geçici baş dönmesi ve yorgunluk atakları gibi belirtiler olabilir. Bazan normal tedavi dozlarında bile nitratların hipotansif etkilerine duyarlı kişilerde ciddi yan etkileri bulantı, kusma, kabızlık, huzursuzluk, solukluk, terleme ve kollaps, nadir olarak döküntü ve eksfolyatif dermatit oluşabilir.Bulantı Ve kusma çok nadirdir.

İlaç Etkileşimleri:

 Nitratların Hipotansif etkilerine duyarlı hastalarda alkolle bu duyarlılık artar.İsosorbit dinitrat doğrudan damar düz kasını etkiler, bu nedenle son ortak yolu damar düz kası olan diğer ajanların etkisi azalır yada artar.

Doz Önerisi:

 İsordilOral Tablet: Kronikstabil anjina tedavisinde başlangıç dozu 5-20 mg’lik oral uygulamadır.Sürek tedavisinde 6 saatte bir 10-40 mg oral uygulama önerilir.Kalp yetmezliği tedavisinde;İsordil 3-4 saatte bir 5-10 mg sublingual veya 4 saatte bir 20-40 mg oral uygulanır. Gastroözofageal reflüsü olmayan yaygın özofagus spazmı sınırlı sayıda hastada günde 4 kez 10-30 mgİsordiloral uygulanmıştır.

Tabletler bir miktar sıvı ile tutulmalıdır.ÜroCiproxin yemeklere bağımlı olmaksızın alınabilir, ancak mide boşken alınması emilimi çabuklaştırır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.