İsovit

İsovit

İsovit nedir ne için kullanılır, İsovit nasıl kullanılır, İsovit ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tablet

İsoniazid 100 mg,B6 Vitamini 25 mg.

Ambalaj: 

100 tablet.

Endikasyon: 

Tüberkülozun Bütün şekil, lokalizasyon ve safhalarında tedavi edici; enfekte bir çevrede yaşayan, deri reaksiyonları pozitif olan şahıslarda işe profilaktik olarak kullanılır.

Kontrendikasyon: 

İlaca karşı aşırı duyarlılığı olanlarda, karaciğer hastalığı bulunanlarda,artritis, ilaç ateşi gibi bu maddeye karşı istenmeyen reaksiyon verenlerde kullanılmamalıdır. Profilaktik kullanımı için sınır yaş 35’tir. 35 yaştan sonra toksik etkilere tahammül azalacağından,profilaktik tedavi yapılmamalıdır.

Uyarılar: 

Tedavi sırasında önce el ve ayaklarda başlayan parestezi periferal nö-rit varlığını yansıtırki, bu dozun azaltılmasını gerektirir.Fatal hepatite yol açabileceğiunutulmamalıdır. Gebelerde ve emziren annelerde kesin endikasyonu varsa çok dikkatli bir gözlem altında kullanılmalıdır.

Yan Etkileri: 

Periferal Nöropati (özellikle yavaş inaktivatörlerde) nadiren ensefalopati,optik nö-rit, kusma, bulantı, serum transaminazlarda yükselme, bilirubinemi,ateş, deri kızarıklıkları yapabilir.

İlaç Etkileşimleri: 

İzoniazid fenitoinin ekskresyonu azaltır ve intoksikasyona neden olabilir. Şiddetli ve hatta fatal hepatite yol açabilir (özellikle günlük alkol alanlarda). Piridoksin Atışını hızlandırarak vücuttan kaybına neden olur.

Doz Önerisi: 

Aktif tüberküloz tedavisinde: erişkinlerde günlük doz kg başına 5 mg olarak hesaplanır ve tek doz halinde verilir.Günlük doz 300 mg’yi aşmamalıdır.Çocuklarda günlük doz enfeksiyonun şiddetine göre kilo başına 10-20 mg olarak hesaplanır ve tek doz halinde verilir. Günlük doz 500 mg’yi aşmamalıdır.İsovit klinik ve bakteriyolojik iyileşmeden sonra bile altı ay süreyle kullanılmalıdır.Profilaktik tedavi uygulananlarda: erişkinlerde tek doz halinde 300 mg, çocuklara ise kg başına 10 mg (tek doz halinde günde maksimum 300 mg) olarak verilir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...