Kalinor

Kalinor

efervesan Tablet

Abbott

Potasyum sitrat2.170 g, potasyum bikarbonat 2.000 g

Ambalaj: 15 tablet.

Endikasyon: Hipokalemiprofilaksisi ve tedavisinde, aşırı dijital etkisinin (dijitalintoksikasyonu veya dijital intoleransı) giderilmesinde ve böbrektaşlarının yeniden oluşmaması için profilaktik tedavide (residifprofilaksi)endikedir.

Kontra Endikasyon: Renalatılım bozukluklarında ve serum potasyum düzeylerinin yükselmesiylebirlikte seyreden tedavi sırasında (örneğin potasyum tutucu diüretiklerle);intrasellüler alandan ekstrasellüler alana potasyum kayması nedeniyleyükselmiş potasyum düzeylerinde; Gamstorp sendromunda; sodyum eksikliğiylebirlikte kan hacminin azaldığı durumlarda (hiponatremi ile birliktehipovolemi) kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Potasyum sitrat+potasyum bikarbonat tedavisindeyalnızca bir renal potasyum atılımı bozukluğu (akut ve kronik böbrekyetmezliği, böbrek üstü bezi korteksi yetmezliği) varlığındave/veya potasyum atılımını azaltıcı preparatlarla birlikte tedavidesorun beklenebilir. Gebeliğin özellikle ilk üç ayında ilaç uygulamasındakibugünkü anlayışa gö-re kullanılması özenle tartılmalıdır.

Yan Etkileri: Tek tükabdominal yakınmalar, bulantı, kusma ve diyare gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Hipokalemi,dijital entoksikasyon riskini artırır; hiperkalemi ise dijitalinetkisini ve toksisitesini azaltır. ACE inhibitörleriyle veya bazıanaljezik ve antiromatizmal (nonsteroid antiflojistik/analjezik,örneğin indometasin gibi) birlikte tedavide serum potasyum düzeylerininkontrolü gereklidir; çünkü söz konusu maddeler serum potasyum düzeylerininormalin üstüne yükseltebilirler.

Doz Önerisi: Bir potasyum eksikliğinin profilaksi ve tedavisiiçin gereken doz, potasyum düzeyine bağlıdır. Günlük doz genel olarakyemeklerle birlikte alınan 1-2 Tablet, gerektiğinde, düzenli aralıklarlagünde 3 Tablet. Dijital intoksikasyon tedavisinde günlük doz 1x1Tablettir. Bu doz gerektiğinde birkaç kez tekrarlanabilir. Böbrektaşlarının nüksünü engellemek için yapılan tedavide dozaj, idrardansitrat atılımına gö-re ayarlanır. Başka türlü gerekli gö-rülmemişsegünde 1-2 Tablet yeterlidir.KalinorEfervesan Tablet1.42 g sakkaroz içerir.Diyabetiklerde dikkat edilmelidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.