Kalinor

Kalinor

Kalinor nedir ne için kullanılır, Kalinor nasıl kullanılır, Kalinor ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tablet

Potasyum sitrat 2.170 g, potasyum bikarbonat 2.000 g

Ambalaj:

 15 tablet.

Endikasyon:

 Hipokalemi Profilaksisi ve tedavisinde, aşırı dijital etkisinin (dijital intoksikasyonu veya dijital intoleransı) giderilmesinde ve böbrek taşlarının yeniden oluşmaması için profilaktik tedavide (rezidiv profilaksi)endikedir.

Kontrendikasyon:

 Renal Atılım bozukluklarında ve serum potasyum değerlerinin yükselmesiyle birlikte seyreden tedavi sırasında (örneğin potasyum tutucu diüretiklerle);intrasellüler alandan ekstrasellüler alana potasyum kayması nedeniyle yükselmiş potasyum düzeylerinde; Gamstorp sendromunda; sodyum eksikliği ile birlikte kan hacminin azaldığı durumlarda (hiponatremi ile birlikte hipovolemi) kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Potasyum sitrat+potasyum bikarbonat tedavisinde yalnızca bir renal potasyum atılımı bozukluğu (akut ve kronik böbrek yetmezliği, böbrek üstü bezi korteksi yetmezliği) varlığının ve/veya potasyum atılımını azaltıcı preparatlarla birlikte tedavide sorun beklenebilir. Gebeliğin özellikle ilk üç ayında ilaç uygulamasındaki bugünkü anlayışa göre kullanılması özenle tartılmalıdır.

Yan Etkileri:

 Tek tük abdominal yakınmalar, bulantı, kusma ve diyare görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Hipokalemi,dijital intoksikasyon riskini artırır; hiperkalemi ise dijital etkisini ve toksisitesini azaltır. ACE inhibitörleriyle veya bazıanaljezik ve antiromatizmal (nonsteroid antiflojistik/analjezik,örneğin indometazin gibi) birlikte tedavide serum potasyum düzeylerinin kontrolü gereklidir; çünkü söz konusu maddeler serum potasyum değerleri normalin üstüne yükseltebilirler.

Doz Önerisi:

 Bir potasyum eksikliğinin profilaksi ve tedavisi için gereken doz, potasyum düzeyine bağlıdır. Günlük doz genel olarak yemeklerle birlikte alınan 1-2 Tablet, gerektiğinde, düzenli aralıklarla günde 3 Tablet. Dijital intoksikasyon tedavisinde günlük doz 1x1 Tablettir. Bu doz gerektiğinde birkaç kez tekrarlanabilir. Böbrek Taşlarının nüksünü engellemek için yapılan tedavide dozaj, idrarda sitrat atılımına gö-re ayarlanır. Başka türlü gerekli gö-rülmemiş günde 1-2 Tablet yeterlidir.Kalinor Efervesan Tablet 1.42 g sakkaroz içerir.Diyabetiklerde dikkat edilmelidir.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.