Metiler

Metiler

Ampul

Adeka

Metilergobasinmaleat

Ambalaj: 0.2mg/1 mLx3 ampul.

Eşdeğeri:

UterjinAmpul: 0.2 mg/1 mLx3 ampul(Biofarma).

Metiler

Damla

Metilergobasinmaleat

Ambalaj: 0.25 mg/mLx10 mL’lik şişe.

Metiler

Draje

Metilergobasinmaleat

Ambalaj: 0.125 mgx25 draje.

Endikasyon: Uterus subenvolüsyonu,loşi retansiyonu, doğum ve düşük sonrası kanamalarının tedavisindeendikedir.

Kontra Endikasyon: Gebelik,doğumun ilk evresi, doğumun ikinci evresinde başın taçlanmasındanönce (metilergometrin doğum indüksiyonu ya da hızlandırılmasıiçin kullanılamaz); ciddi hipertansiyon, preeklampsi, eklampsi,oklüzif vasküler hastalıklar (iskemik kalp hastalığı dahil), sepsisve ergot alkaloidlerine aşırı duyarlığı olan kişilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Metilergometrin, makat gelişive diğer anormal prezantasyonlarda bebeğin doğumu tamamlanmadanve çoklu doğumda son bebek doğumu gerçekleşmeden önce verilmemelidir.Karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır.Araç ve makine kullanım üzerine bilinen bir etkisi yoktur, ancak yinede, özellikle tedavinin başlangıcında araba ve makine kullanırkendikkatli olunmalıdır. Emziren kadınların bu ilacı birkaç gün kullanmasıile emzirilen bebeklerde zehirlenmeye dair izole bildirimler vardır.Emzirme sırasında kullanımı önerilmez.

Yan Etkileri: Sık olarakbaş ağrısı, hipertansiyon, deri dö-küntüleri, karın ağrısı (uteruskasılmaları sonucu); seyrek olarak baş dönmesi, konvülsiyonlar,gö-ğüs ağrısı, hipotansiyon, bulantı, kusma, terleme artışı; nadirolarak bradikardi, taşikardi, çarpıntılar, periferik vazospastikreaksiyonlar; çok nadir olarak hallüsinasyonlar, miyokard enfarktüsüve anafilaktik reaksiyonlar gö-rülmüştür.

İlaç Etkileşimleri: Lohusalıkta bromokriptin ilemetilergometrinin birlikte uygulanması önerilmez. Halotan ve metoksiflurangibi anestezikler metilergometrinin oksitosik potansiyeliniazaltabilir.

Doz Önerisi: Metiler Ampul: Doğum sonrası kanamalar, uterus subinvolüsyonu,loşi retansiyonu ve fonksiyonel uterus kanamalarında her 2-4 saattebir ½-1 Ampul, diğer durumlarda ise tek doz halinde ½-1 Ampul IM veyaIV uygulanır.Metiler Damla: Günlük doz 3x15-25 damladır.MetilerDraje: Ortalamagünlük doz 3x1-2 drajedir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.