Moverdin

Moverdin

Tablet

Koçak

Selegilin HCl

Ambalaj: 5mgx30 ve 100 tablet.

Endikasyon: Uzun sürelevodopa kullandıktan sonra dekarboksilaz inhibitörlerinin yardımıolmaksızın, artık levodopa tedavisine yeterli yanıt vermeyen(yani sabah akinezileri ve hafif onoff semptomları gösteren) idiyopatikmorbus Parkinson hastalarında, levodopa ile kombine tedavide endikedir.

Kontra Endikasyon: Hipertansiyon,glokom, idrar retansiyonu ile birlikte yürüyen prostat adenomlar,ağır kardiyak ritm bozukluğu, ağır anjina pektoris, ilerlemiş bunamahalleri, mide ve duodenum ülserleri antidepresiflerle tedavisırasında kontrendikedir.

Uyarılar: Dopa terapisinde, özellikleözgeçmişlerinde veya halen kardiyovasküler yetmezlik, psişik sorunlar,gastrik ya da duodenal ülseri olan rizikolu hastalar göz altında tutulmalıdır.Tercihen gebelik sırasında kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Bulantı,nadiren kusma, ağız kuruluğu, ortostatik hipotansiyon, istisnaiolarak ritm bozuklukları, uykusuzluk, ajitasyon, anksiyete, nadirenhalusinasyon, zihin bulanması gibi psikotik epizodlar, devamlıveya yoğun diskinezi, nadiren spastik tipte anormal hareketler gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Levodopaile etkileşimi özel bir durumdur. Sinerjik etki beklendiğindenilaç izlenmelidir. Selegilin genellikle levodopa dozunu %30 oranındaazaltır ve buna bağlı olarak da istenmeyen etkiler en az düzeyeiner.

Doz Önerisi: Sabahları kahvaltıdan sonra 2 Tablet veya kahvaltıdansonra 1 Tablet ve öğle yemeğinden sonra 1 Tablet alınır. Uygulamadaima levodopa ile kombine edilmelidir. Levodopa dozu kombine tedavisırasında 3-4 günlük aralarla %10’luk porsiyonlar halinde %30’u kadardüşürülebilir. Tabletler çiğnenmeden bir miktar sıvı ile yutularakalınır. Günlük maksimum doz 10 mg’dir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.