Novalgin

Novalgin

Novalgin nedir ne için kullanılır, Novalgin nasıl kullanılır, Novalgin ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ampul

Metamizol sodyum

Ambalaj:

 1 g/2mLx10 ve 50 Ampul

: : 2.5 g/5 mLx5 ampul.

Endikasyon:

 Şiddetli Akut ve kronik ağrılar (örn. romatizmal hastalıklardaki ağrılar, baş ve diş ağrıları, tümör ağrıları, yaralanmalar, postoperatif ağrılar);mide bağırsak kanalına, safra yollarına, böbrek ve alt idrar yollarına ait spastik kökenli, şiddetli akut ve kronik ağrılar; başka önlemlerle,örneğin soğuk nemli kompres düşürülemeyen yüksek ateş.

Kontrendikasyon:

 Pirazolon Alerjisi veya intoleransı (örn. metamizol, izopropil aminofenazon,propifenazon, fenazon veya fenilbutazon içeren ilaçlara aşırı duyarlılık)olan hastalarda, hepatik porfiri, doğuştan glukoz 6-fosfat dehidrogenaz eksikliği, kan diskrazileri gibi bazı metabolizma hastalıklarında kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Bronş astması ve özellikle saman nezlesi şeklinde belirtilerin eşlik ettiği kronik solunum yolu enfeksiyonu olan hastalar veya çeşitli ağrı ve romatizma ilaçlarına karşı aşırı duyarlılığı(analjezik astması, analjezik intoleransı) olan kişiler dipiron kullandıkları zaman astma veya şoka maruz kalabilirler. Aynı durum,az miktarda alkol aldıkları zaman aksıran, gözleri yaşaran, yüzde şiddetli kızarmadan yakınan veya besin maddelerine, kürklere,saç boyalarına, konservasyon maddelerine karşı deri reaksiyonları,kaşıntı, ürtiker gibi aşırı duyarlılık gösteren hastalar için de geçerlidir.Gebelerde Özellikle ilk 3 ay ve son 6 hafta içinde kesin bir endikasyon varsa kullanılmalıdır. Tıbbi zorunluluk olmadıkça 3 aylıktan küçük veya 5 kg’den düşük ağırlıktaki bebeklere uygulanmamalıdır. Müstahzarların Parenteral formlarının uygulanması sırasında anafilaktik şok gö-rülebilir.

Yan Etkileri:

 Şok ve agranülositoz,lökopeni, trombositopeni gibi kan tablosu bozuklukları, agranülositoz,yüksek ateş, titreme, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ağız burun boğaz genitalve anal bölgelerde enflamatuar lezyonlar gibi belirtilerle ortaya çıkabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Siklosporinile kullanıldığında siklosporin düzeylerini düşürebilir. Dipiron Ve alkol birbirlerinin etkilerini artırırlar.

Doz Önerisi:

 Novalgin Ampul: Yetişkinler ve 15 yaş ve üzerindekilerde IV veya IM yoldan uygulanacak bir kerelik doz 2-5 mL’dir. Günlük doz 10 mL’ye kadar artırılabilir. 1 yaşından küçük çocuklarda yalnızca IM yoldan uygulanmalıdır.Yaklaşık 30 kg ağırlığındaki bir çocukta bir kerelik doz 0.4 ile 1 mL’dir. Gerektiğinde bu doz günde 4 kereye kadar tekrarlanabilir.

Novalgin Şurup:

 15 yaş üzerindekilerde bir kerelik doz 2-4 kaşık, günlük maksimum doz 4x4 ölçektir. Çocuklarda 16-23 kg (4-6 yaş) bir kerelik ¾-1½ ölçek, günlük maksimum 4x1½ ölçek; 24-30 kg (7-9 yaş) bir kerelik 1-2 ölçek, günlük maksimum 4x2 ölçek; 31-45 kg (10-12 yaş) bir kerelik 1½-3 ölçek, günlük maksimum 4x3 ölçek; 46-53 kg (13-14 yaş) bir kerelik 1¾-3½ ölçek, günlük maksimum 4x3½ ölçektir.

Novalgin Tablet: 15 yaş ve üzerindekilerde bir kerelikdoz 1 veya 2 Tablettir.Günlük Maksimum doz 4x2 Tablettir.Tabletler biraz sıvıyla çiğnenmeden yutulur.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...