Pneumo 23

Pneumo 23

Enjektör

SanofiPasteur

Her 0.5 mL’lik bir immünizasyondozu, serotiplerin her birinden 0.025mg olacak şekilde, saflaştırılmışStreptococcus pneumoniasakkaritleri: 1,2, 3, 4, 5, 6B, 7F, 8, 9N, 9V, 10A, 11A, 12F, 14, 15B, 17F, 18C, 19A, 19F, 20,22F, 23F, 33F içerir.

Ambalaj: Uygulamaya hazır 0.5 mL tek doz aşı içeren cam enjektör.

Endikasyon: Streptococcuspneumoniaile meydana gelen özelliklesolunum yolu enfeksiyonları, menenjitler ve bakteriemik ataklarakarşı aktif bağışıklama sağlamak amacıyla kullanılır.

Kontra Endikasyon: Daha önce uygulanan pnö-mokok aşısına bağlı ciddireaksiyon gö-rülen kişiler; son 5 yıl içinde herhangi bir (14 veya 23valan) pnö-mokok aşısı uygulanan kişiler; akut, ateşli enfeksiyonhastalıklarında ve 2 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

Uyarılar: Aşının fetus gelişimi üzerine olan etkisi bilinmediğiiçin gebe kadınlara ve 2 yaşın altındaki çocuklara ancak gerçekbir epidemi riski olduğu zaman uygulanmalıdır.İkinci doz uygulama sonrası bazıkişilerde nadiren arthus fenomeni (Tip III hipersensitivite reaksiyonu)gö-rülebilir. Aşı uygulandıktan sonra 5 yıl süreyle koruma sağlar.

Yan Etkileri: Ortalama 24 saat sürebilen hafifdereceli ateş yükselmesi gö-rülebilir. Çok nadiren bazı fonksiyonelbozukluklara (iştah kaybı, üşümetitreme, baş ağrısı) raslanabilir.Bu belirtiler 24 saatten daha az sürelidir.

İlaç Etkileşimleri: İmmünosüpresif ilaç tedavisigö-ren kişilerde aşıya karşı oluşacak immün yanıt yavaşlayabilmektedir.

Doz Önerisi: SC veya IM yolla uygulanır. Uygulama yeri olarak2 yaş üzerindeki çocuk ve yetişkinlerde deltoid bölge seçilmelidir.Tek doz aşı (0.5 mL) uygulaması yeterli koruma sağlar. Her 5 yıldabir rapel uygulaması önerilir. 5 yıldan önce önerilmez. İmmünosüpresiftedavi gö-ren kişilere, hekimin uygun görmesi halinde rapel uygulamasıdaha kısa aralıklarla yapılabilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.