Pulcet

Pulcet

Enterik KaplıTablet

Nobel

Pantoprazol

Ambalaj: 40 mgx28 tablet.

Eşdeğeri: Panthec Enterik Tablet: 40 mgx28tablet(Sanovel);Panto Enterik KaplıTablet: 40 mgx28 tablet(İlsan);Ulcoreks Enterik Kaplı Tablet: 40 mgx28 tablet(Bilim).

Endikasyon: Helicobacterpylori'nin neden olduğu duodenal vegastrik ülserde tekrarı azaltmak amacıyla bu mikroorganizmanın eradikasyonuiçin uygun iki antibiyotikle kombine olarak; peptik ülser (duodenal ülser vegastrik ülser); orta ve ileri derecede özofageal reflüde endikedir.

Kontra Endikasyon: Orta veyaileri derecede hepatik veya renal fonksiyon bozukluğu olan hastalarda,H. pylorieradikasyonu amacıyla kom-bine tedavide kullanılmamalıdır. Pantoprazol veyakombine edilen ilaçlardan birine karşı aşırı duyarlılığı bilinenlerdekullanılmamalıdır.

Uyarılar: Sinirseldispepsi gibi hafif gastrointestinal şikayetler için endike değildir. Özofagealreflü tanısı endoskopi ile kesinleştirilmelidir. Gebelerde klinik deneyimsınırlıdır. Ancak anneye yararı fetüs veya bebeğe potansiyel riskten fazla isekullanılmalıdır. Anne sütüne geçmesine ilişkin bilgi bulunmamaktadır.

Yan Etkileri: Arasırabaş ağrısı veya diyareye neden olabilir. Nadiren bulantı, karnın üst kısmındaağrı, gaz, deri döküntüsü, kaşıntı ve baş dönmesi bildirilmiştir. Bireysel olguolarak ödem, ateş, depresyon başlangıcı ve bulanık görme rapor edilmiştir.

İlaç Etkileşimleri: Pantoprazol,ketokonazol gibi biyoyararlanımı pH'ya bağlı ilaçların emilimini azaltabilir.Pantoprazol, karaciğerde sitokrom P450 enzim sistemi ile metabolizeolduğundan, aynı enzim sistemiyle metabolize olan diğer ilaçlarla veyabileşiklerle pantoprazol arasında etkileşme gözardı edilemez.

Doz Önerisi: H. pylorieradikasyonu için uygun antibiyotik kombinasyonu ilegünde iki kez 1 tablet.H. pylorikombine tedavisinde uygulanacak olan ikinci 40 mg'lik dozakşam yemeğinden önce alınmalıdır. Kombine tedavi gerekmediği durumlarda;duodenal ülser, gastrik ülser, gastroözofajiyal reflü ve reflü özofajit içingünde bir kez 1 tablet. Tabletler çiğnenmeden, bütün halinde, bir miktar suylabirlikte yutulmalıdır. Karaciğer yetmezliğinde, böbrek yetmezliğinde veyaşlılarda doz ayarlaması gerekmez.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.