Rinogest

Rinogest

Rinogest nedir ne için kullanılır, Rinogest nasıl kullanılır, Rinogest ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Şurup

Psödoefedrin HCL

Ambalaj:

 30 mg/5 mL x 100 mL’lik şişe.

Mikropellet

Kapsül

Psödoefedrin HCL

Ambalaj:

 120 mgx10 Kapsül.

Endikasyon:

 Özellikle Nazal mukoza, sinüsler ve genel olarak üst solunum yolları mukozasının dekonjestan etki yapar ve alerjik rinit, vazomotor rinit, nezle,grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda burnu açarak ve burun akıntısını durdurmak semptomatik bir iyileşme sağlar.

Kontrendikasyon:

 Daha önce psödoefedrine karşı tolerans göstermemiş olanlarda kontrendikedir.Ciddi hipertansiyon ve şiddetli koroner arter hastalıkları olanlarda kullanılmamalıdır. Daha önceki 2 hafta içinde MAO inhibitörü almış veya almaya devam eden hastalarda kontrendikedir. Psödoefedrin ve bu tip bir ilacın aynı zamanda kullanılması bazan kan basıncının yükselmesine neden olabilir.

Uyarılar:

 Hipertansiyon, kalp hastalıkları, şeker hastalığı,hipertiroidizm, yüksek intraoküler basınç ve prostatik büyüme görülen hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Şiddetli renal ve/veya hepatik fonksiyon bozukluklarının bulunması halinde dikkatli olunmalıdır.Gebe kadınlarda ilacın sağlayacağı yarar ile gelişmekte olan fetüs olabilecek tehlikeli etkileri dengelemek şartıyla ilacın kullanımına karar verilmelidir. Psödoefedrin anne sütüne az miktarda geçer,fakat emzirilen bebeklerdeki etki derecesi bilinmemektedir.

Yan Etkileri:

 Uyku bozuklukları ve nadiren halüsinasyon dahil SSS uyarım semptomları görülebilir.Ciltte irritasyon ile birlikte veya irritasyon suz döküntüler bazan görülmektedir. Psödoefedrin alan erkeklerde nadiren üriner retansiyon araslanır.

İlaç Etkileşimleri:

 Dekonjestanlar,trisiklik antidepresanlar, iştah kesiciler ve amfetamin benzeri psikostimülanlar gibi sempatomimetik aminlerin metabolizmasını engelleyen MAO inhibitörleriyle birlikte kullanılması bazan kan basıncının yükselmesine neden olabilir. Psö-doefedrin; bretilyum,betanidin, guanetidin, debrizokin, metildopa weave adrenerjik bloker ilaçlar gibi sempatik aktiviteyi engelleyen hipotansif ilaçların etkisini kısmen tersine çevirir.

Doz Önerisi:

 Rinogest Şurup: 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler günde 3 kez 10 mL (2 ölçek), maksimum 240 mg; 6-12 yaş arası çocuklara günde 3 kez 1 ölçek, maksimum 120 mg; 2-5 yaş arası çocuklara günde 3 kez yarım ölçek, maksimum 60 mg şurup verilir.Rinogest SR Kapsül: Yetişkinler Ve 12 yaşından büyük çocuklara günde 2 kez 1 kapsül, 12 saat arayla verilir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...