Akustik Nörinom

Akustik Nörinom

Akustik Nörinom işitme ve denge sinirinde meydana gelen tümördür. Belirti olarak işitme kaybı denge kaybı ve kulak çınlamasına sebebiyet verebilir.

Akustik Nörinom işitme ve denge sinirinde meydana gelen tümördür. Genellikle yavaş ilerler. Belirti olarak işitme kaybı denge kaybı ve kulak çınlamasına sebebiyet verebilir. İşitme sinini unu, çok ağın büyüyen selim (kanser olmayan) bir tümör (ur)dür. 8inci kafatası sinini üzerinde ekseriyetle kafatasından çıkıp iç kulağın kemik yapısına girdiği yerde oluşur. Bu tümöre bazen açı tümörü de denir. Çünkü bulunduğu yen beyin parçalarının (cerebellum ve pons) bir açı oluşturdukları yendir.

Akustik Nörinom Belirtileri

  • Hafif baş dönmesi
  • Kulak çınlaması
  • İşitme kaybı.

Akustik Nörinom Teşhisi

Eğer hafif baş dönmesi, dengesizlik hissederseniz, kulakta çınlama veya kulakta seslen duyarsanız ve gitgide işitme kaybı başlarsa bu durum işitme sinini unu olabilir. Hafif baş dönmesi Menier Sendromundaki gibi tek başına görülen bin belirti değildir. Doktorunuz bin işitme gücünü ölçme testi (Odiometri) ve sinirlerle ilgili inceleme yapacaktır. Sinirlerde zedelenme varsa bunu bulmak için bin baş röntgeni veya CT (bilgisayarlı tomografi) muayenesi isteyebilir.

Akustik Nörinom Tedavisi 

Selim karakterli olduğu halde ve ağır büyümesine rağmen kafatasının içinde hayati önemi olan birçok beyin yapısına bitişik olduğu için bu tümör tehlikeli olabilir. Büyüdükçe bu yapılana basınç yapıp zarar verebilir. Tek tedavi ameliyatla alınmasıdır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...