Endomtriyum Kanseri Ve Hormon Tedavisi

Endomtriyum Kanseri Ve Hormon Tedavisi

Hormon tedavisi gören kişilerin en merak ettiği sorulardan biri olan 'hormon tedavisinin kansere yol açıp açmadığını' sizler için araştırdık.

Kadınlarda uzun süreli hormon tedavisinin, endometrium kanserine yol açmadığı gibi rahim cidarını kansere karşı koruyabildiği de saptandı.

İngiltere’de 534 menopoz sonrası kadın denek üzerinde yapılan araştırmada, deneklerin 364'üne daha önce aldıkları östrojen ve progestogen, 10una ise sadece östrojen tedavisi uygulandı. 164 denekten oluşan kontrol grubuna ise hormon tedavisi uygulanmadı.

Araştırmadan önce deneklere biyopsi uygulandı. Deneklerin 21inde, kanserin başlangıcı sayılabilen düzensiz endometrium örnekleri saptandı ve deneklere, dokuz, 24 ve 36 ay aralıklarla testler uygulandı. Beş yıl süren araştırma sonucunda, endometrium rahatsızlığı bulunan kadınlarda, endomtriyum örneklerinin normale döndüğü gözlendi ve deneklerin hiçbirinde endometrium kanserine rastlanmadı. Uzmanlar, hormon tedavisi gören kadınların, hormon tedavisi görmeyen kadınlara göre endomtriyum kanserinden daha fazla korunabildiğini açıkladı. Araştırma raporu, British Medical Journal adlı dergide yer aldı.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...