Kanserden Ölümlerde Azalma

Kanserden Ölümlerde Azalma

İngiltere Kanser Araştırmaları Merkezi'nin yaptığı araştırmada, ölümle sonuçlanan kanser vakalarında geçen 30 yıla göre yüzde 23 oranında azalma tespit edildi.

İngiltere Kanser Araştırmaları Merkezi'nin yaptığı araştırmada, ölümle sonuçlanan kanser vakalarında geçen 30 yıla göre yüzde 23 oranında azalma tespit edildi.

The Independent ın haberine göre araştırmayı yürüten Dr. Harpal Kumar, kanserin artık eskisi gibi ölümcül bir hastalık olmadığını belirtirken, kanserle savaşta elde edilen bu başarıyı, erken teşhis oranlarındaki artış, hastalıkla mücadelede kullanılan daha ileri teknoloji, farklı kanser türlerinin tedavisinde uzmanlaşma ve toplumda kanser hastalığına karşı oluşan duyarlılığa bağladı.

Hedef Yüzde 66

Dr. Kumar açıklamasında, kanser teşhisi konan hastalarda hayatta kalma oranının 1970 li yıllarda yüzde 23.6 olduğunu ancak bu oranın 2000'li yıllarda yüzde 46.2 ye çıktığını söyledi. Gelişmeleri "olağanüstü" olarak niteleyen Kumar, hedeflerinin bu oranı 2020 yılına kadar yüzde 66 ya yükseltmek olduğunu vurguladı.

Kanserle Savaşta 10 Hedef

Kanserle mücadelede önemli çalışmalara imza atan Cancer Research UK, bu amaçla Kanserle Savaşta 10 Hedef adını verdikleri bir de liste yayımladı. Hedefler arasında bulunan bazı önlemler şöyle:

  • Ülke genelinde yetişkinler arası sigara kullanımını 12 milyondan 8 milyona indirmek.
  • Daha etkili kanser ilaçları üretirken yan etkilerini olabildiğince bertaraf etmek.
  • Şu an yüzde 45 olan erken teşhis oranını yüzde 66 ya çekmek.
  • Kemoterapi ve radyoterapi uygulamasında daha yüksek teknoloji kullanarak ölüm oranlarını aşağılara çekmek.

İngiltere hâlâ dünyada kanserden kaynaklanan ölümlerin en yüksek olduğu ülke konumunda ve ülkede her 3 kişiden biri bu hastalıkla hayatlarının bir döneminde bir şekilde tanışıyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...