Kansere Karşı Yaşam Reçetesi

Kansere Karşı Yaşam Reçetesi

Her şeyden dengeli yiyin kilonuza dikkat edin, eti azaltın, günde 5 tane meyve şart bilinçli spor yapın, alkol kullanmayın ve cildinizi koruyun.

İşte kanseri uzak tutmanın yolları: Her şeyden dengeli yiyin kilonuza dikkat edin, eti azaltın, günde 5 tane meyve şart bilinçli spor yapın, alkol kullanmayın ve cildinizi koruyun.

Chicago Üniversitesi Hastanesi Kanser Risk Kliniği, riski yüksek çıkan kişilere beslenme paketi de sunuyor. Amerikan Kanser Cemiyeti tarafından da onaylanan yaşam reçetesi riskli kişilerin hiç kansere yakalanmadan uzun bir hayat sürmesine neden olabileceğini savunuyor.

  • KANSERİ ÖNLÜYOR DİYE BİR GIDADAN ÇOK YEMEYİN: Her şeyden dengeli yemeye özen gösterin. Havuç haplarının kanseri önlediği araştırmalarla kanıtlandığı için bir ara çok moda oldu ama daha sonra kanseri tetiklediği ortaya çıktı. Aynı şey likoten için de geçerli. Vitamin kullanırken bile özenli olun.
  • SAĞLIKLI BİR KİLODA OLUN: Obez veya fazla kilolu olmak, birçok kanser türüne yakalanma riskinizi ciddi oranda arttırır.
  • GÜNDE 5 TANE MEYVE: Her gün en az 5 porsiyon meyve yiyin. Tam tahıllı pirinç, ekmek, makarna ve hububat tercih edin. Besinlerin içeriğinde mutlaka tam buğday, çavdar veya yulaf arayın. Yediğiniz ete sınır koyun. Özellikle kırmızı et, sosisli sandviç, dana ve kuzu etlerinden uzak durun. Bu etler, kansere yakalanma riskinizi artıracak maddeler içerir. Ayrıca diyetinize, çok fazla yağ ve kolesterol ekler. Bunun yerine yağsız etleri tercih edin. Tavuk, balık, ayrıca baklagiller sağlıklı protein seçenekleridir.
  • HAREKET EDİN: Haftanın 5 ya da daha fazla günü normal aktiviteleriniz dışında, en az 30 dakika hareketli bir fiziksel aktivitede bulunun. Hatta, haftanın 5 ya da daha fazla günü 45-60 dakika arası yapılan bilinçli fiziksel aktivite daha yararlı olacaktır. Çocuklar ve ergenlik çağındaki gençler, haftanın en az 5 günü, 60 dakikalık fiziksel aktivitede bulunun. Yürürken, yüzerken, bahçeyle uğraşırken veya ev işi yaparken bile aktif olabilirsiniz. Ne kadar çok yaparsanız, o kadar iyi. Eğer çocuklarınız varsa, onlarla birlikte aktif olun. Egzersiz rutinine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
  • ALKOL TÜKETİMİNİZE SON VERİN: Alkol tüketiminizi azaltın, mümkünse tamamen bırakın.
  • CİLDİNİZİ KORUYUN: Her sene teşhis edilen cilt kanserlerinin yüzde 90 ı doğru cilt koruma yöntemleriyle önlenebilirdi. Lütfen ciddiye alın ve riski azaltmak için aşağıdakileri uygulayın: Yaz aylarında sabah 10.00 - 16.00 arası direkt güneş ışığında fazla kalmayın. Bunun yerine gölgeyi tercih edin. Yüzünüzü, boynunuzu ve kulaklarınızı geniş kenarlı bir şapkayla koruyun. Yüzde 100 UV emiciliği olan güneş gözlükleri kullanarak göz ve çevresini koruyun. Ve son olarak. Cildinizi tanıyın. Cildinizdeki her beni veya noktayı bilin. Değişiklik olduğu takdirde mutlaka doktorunuza gösterin.
  • TÜTÜNDEN UZAK DURUN: Tütün içiyor veya çiğniyorsanız, bırakın. Sigara içmek, içiciler ve yakın çevrelerindeki herkes için kanser riskini tartışmasız kesin olarak artırır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...