Lahana, Karnabahar, Brokoli Kanseri Önlüyor

Lahana, Karnabahar, Brokoli Kanseri Önlüyor

Lahana, karnabahar, brokoli, brüksel lahanası gibi sebzelerin bağırsak kanseri hücrelerini kanser ilaçlarıyla aynı etkiyi göstererek yok ettiği bildirildi.

Turpgiller familyasına mensup sebzelerin özellikle bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Bilim adamları şimdi turpgillerin hem bu etkilerini hem de bu koruyucu görevlerini nasıl yerine getirdiklerini bilimsel olarak kanıtladılar. Lahana, karnabahar, brokoli, brüksel lahanası gibi turpgiller familyasına mensup sebzelerin kolon (bağırsak) kanseri hücrelerini kanser ilaçlarıyla aynı etkiyi göstererek yok ettiği bildirildi. İngiltere Gıda Araştırmaları Enstitüsü başkanı Lan Johnson, bu sebzelerden haftada iki ya da üç porsiyon yemenin bağırsak kanserine karşı koruma sağlayacağını söyledi.

Kanser Hücrelerini Öldürüyor

Turpgillerin bir bileşeni olan sinigrin maddesinin vücutta çözülmesi kanser hücrelerini öldürüyor. Bu çözülmeden kaynaklanan ve AITC adı verilen aktif kimyasal etmen sebzeler doğrandığında, çiğnendiğinde ve sindirildiğinde ortaya çıkıyor. AITC kimyasalı, sürekli bölünerek çoğalan sağlıklı hücrelerin yerine devamlı intihar eden hücrelerin üremesini engelliyor. Turpgillerin özellikle akciğer ve prostat kanserlerine karşı koruma sağladığı ifade ediliyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...