Sıcak Kakao Kansere Karşı Koruyucu

Sıcak Kakao Kansere Karşı Koruyucu

Bir fincan sıcak kakaodaki antioksidan miktarının, kırmızı şaraptaki antioksidan miktarından iki kat fazla olduğu belirlendi.

Bir fincan sıcak kakaodaki antioksidan miktarının, kırmızı şaraptaki antioksidan miktarından iki kat fazla olduğu belirlendi. Soğuk kakaodaki antioksidan miktarının sıcak kakaodakinden daha az olduğunu belirtildi

Antioksidanlar Vücutta Bulunan Serbest Radikalleri Etkisiz Hale Getirerek Kanser ve Kalp Hastalıklarından Koruyor

Journal of Agriculture and Food Chemistry dergisinin Aralık sayısında yayımlanan habere göre, ABD'deki Cornell Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Chang Yong Lee ve ekibi, bir fincan sıcak suya karıştırılmış 2 tatlı kaşığı gerçek kakao tozunun, aynı miktar suyla hazırlanmış yeşil ve siyah çayla bir kadeh Merlot üzümünden yapılmış kırmızı şarabın içerdiği antioksidan miktarlarını karşılaştırdılar. Karşılaştırma sonucunda, sıcak kakaonun, kırmızı şaraptan iki kat, yeşil çaydan 2-3 kat ve siyah çaydan 4-5 kat daha fazla antioksidan içerdiği ortaya çıktı. Antioksidanlar, vücutta bulunan serbest radikalleri etkisiz hale getirerek, kanser ve kalp hastalıklarından koruyor.

Lee, kakaonun antioksidan bakımından zengin olduğunun daha önce de bilindiğini fakat ilk kez diğer içeceklerle ayrıntılı bir karşılaştırma yapıldığını söyledi.

Lee, soğuk kakaodaki antioksidan miktarının sıcak kakaodakinden daha az olduğunu belirtti.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.