Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Ve Termal Tesisleri

Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Ve Termal Tesisleri

Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Termal Tesisleri'nin kimyasal özelliği Sodyum ve Kalsiyum içeren Bikarbonatlı - Alkalik su yapısındadır.

Ege Bölgesinin İç Anadolu bölgesinde yer alan Demirci; 39 03 N, 28 40 W enlem ve boylamları üzerinde yer alan ilçenin yüzölçümü 1233 km2'dir. İlçenin ortalama rakımı 900 metredir. İlçenin yıllık sıcaklık ortalaması 12 C'dir. Demirci konumu itibarı ile Akdeniz iklimi ile karasal iklime geçiş noktasındadır. Yıllık yağış ortalaması 700 mm'dir.

İlçemiz Demirci çevresinde bulunan Manisa'ya 165, Balıkesir'e 185, Uşak'a 145, Kütahya'ya 180 ve İzmir'e 200 km. mesafede bulunmaktadır. Adnan Menderes Havaalanına 200 km. mesafededir.

Mülkiyeti Demirci Belediyesine ait tarihi geçmişi M.Ö.2 yüzyıla dayanan Kral Krazüs'un yayla hamamı olarak kullandığı literatürlerden tespit edilmiştir.

İlçemize 4 km. mesafede bulunan Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Termal Tesisleri ve Apart Otelleri inşaatına 1993 yılında başlanılmıştır. Günü birlik hizmet veren kaplıca 13 Nisan 1996 tarihinde hizmete alınmıştır. 20 adet apart otel tamamlanmış çevre düzenleme çalışmaları devam etmektedir.

Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Termal Tesisleri'nin kimyasal özelliği Sodyum ve Kalsiyum içeren Bikarbonatlı - Alkalik su yapısındadır.

Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Termal Tesislerinde bulunan bu termomineral kaynak, çeşitli romatizma hastalıklarda, metabolizma hastalıklarında ve mide bağırsak hastalıklarında içme türleri tarzında şifa etkinliğinin bulunduğu İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro-klimatoloji Araştırma ve Uygulama merkezinin 11.05.1994 gün ve 59-94 sayılı raporuyla belgelenmiştir.

Şifa özelliği ile bölgenin sağlık turizminde cazibe merkezi olmaya adaydır.

Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Termal Tesislerinde 3 adet sıcak su sondajı yapılmış ve 1. Kuyudan 48 C sıcak su, 2 ve 3. kuyudan 37 C sıcak su bulunmuştur.

Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Termal Tesislerindeki suyun debisi 1. Kuyudan 17 lt./sn. debilik sıcak su, 2.kuyudan. 11 lt/sn. debilik sıcak su ve 3.kuyudan da 15 lt/sn. debilik sıcak su bulunmuştur.

Kaplıca da 20 adet 80 yatak kapasiteli apart otel, günü birlik tesislerde ise 26 adet kurna,50 kişilik soyunma kabini,2 adet 1.60 metre derinliğinde 9.00x9.00 metre ebatlarında havuz, göbek taşı, saunası, yedi adet saatlik özel banyosu bulunan, dinlenme salonları mevcuttur. Günü birlik kullanılan bu kaplıca aynı anda 150 kişiye hizmet verebilmektedir.

En çok ziyaret edildiği mevsim Sonbahar ve İlkbahar aylarıdır.

İlçe merkezinden kaplıcaya ulaşım Belediye denetimli münibüsce sağlanmaktadır.

Kaplıca içinden geçen ılıca deresi tesislere ayrı bir güzellik sağlamaktadır. Doğal güzelliğini piknik alanları ve ormanla iç içe oluşu tamamlamaktadır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...