Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarının latince adı ''Hymen'' olup ''Evlilik Tanrısı'' nın ismidir. Bakire kızlarda enfeksiyona karşı koruyucu olduğu düşünülür.

Kızlık zarının latince adı ''Hymen'' olup ''Evlilik Tanrısı'' nın ismidir. Bakire kızlarda enfeksiyona karşı koruyucu olduğu düşünülen kızlık zarının tıbben bir yararı yoktur. Kızlık zarı bakireliğin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Kızlık zarı tıp dünyası için çok basit bir konu olmasına rağmen sosyal yaşamda eğitim ve gelir düzeyi her ne olursa olsun karmaşık bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kızlık zarı muayenesi olmak isteyen zengin, fakir, köylü, şehirli, okumuş, okumamış, kültür düzeyi farklı her kesimden insanla karşılaşabiliyoruz. Kızlık zarı esnek olan, ilişkiye rağmen esnediği halde yırtılmayan ya da ilk ilişkide kızlık zarı yırtıldığı halde hiç kanaması olmayan birçok kadın mevcuttur ve ilk ilişkide kanaması olmayıp soluğu doktorda alan çiftler oldukça fazladır. Kızlık zarının esnek olduğu ancak doktor muayenesi ile anlaşılabilir. İlk defa cinsellik yaşadığı halde kızlık zarında kanama olmadığında, fazla zaman geçirmeden jinekolojik muayene yapıldığında kızlık zarında taze oluşan çatlaklar ve yırtıklar gözlenebilir, yakın zamanda ilk ilişki olduğu saptanabilir. İlk cinsel ilişki üstünden 7-8 günden fazla zaman geçerse, bu ilişkinin ne zaman gerçekleştiği artık tespit edilemez. Yırtılan kızlık zarının kendi halinde tekrar birleşmesi mümkün değildir. Tam bir cinsel ilişki olmadığı ve kızlık zarı bozulmadığı halde bakire iken bile kızlık zarının önüne spermlerin bulaşması sonucunda gebelik ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. 

Kızlık zarı muayenesinde, 18 yaşın altında olanlar için velisinin izni gerekir. Bilgilendirilmiş onay formu veli tarafından imzalandıktan sonra himen muayenesi yapılabilir. On sekiz yaşın üstünde ailesi tarafından kızlık zarı muayenesine getirilenlerin kontrolü her zaman sorun yaratmaktadır. Ailesi ile gelen genç kız bakire değilse ve aile genç kıza şiddet uygulayacak despot bir aile ise doktor bu durumu aileye açıklamak zorunda değildir. Daha doğrusu bu tür aileler, kızlık zarı muayenesi için devlet hastanesine giderek sağlık kurulu raporu almaları yönünde teşvik edilmelidir. Kızlık zarı muayenesi yapmak doktor için kanuni bir zorunluluk değildir. Kişi 18 yaşın üstünde ve ancak kendi isteği ile kızlık zarı muayenesi olmak isterse , jinekolog bu muayeneyi yapmalıdır. Kendisi istemediği halde ailesi tarafından zorla kızlık muayenesi için doktora getirilen genç kızlara himen muayenesi yapmak etik açıdan doğru değildir. 

Eğer suç teşkil eden adli bir durum söz konusu olursa, ailenin savcılığa şikayette bulunması ve adli merciler tarafından görevlendirilen bir hekim tarafından himen muayenesi yapılması zorunludur. Tutulan kızlık zarı ile ilgili rapor usulüne uygun olarak adli birimlere iletilir, rapor aileye verilmez.

 Hangi Nedenle Kızlık Zarı Kontrolü İstenmektedir? 

  • İlk defa normal vajinal ilişkiye girdiği halde kanaması olmayanlar.
  • Evlenmeden önce bir sorun olup olmadığını anlamak için (daha önce hiç cinsel deneyimi olmayanlar bile kızlık zarını merak ederek muayene olmak istemektedirler).
  • Daha önce erkek arkadaşı olduğu, belli bir ölçüde cinsellik yaşadığı halde kızlık zarına zarar gelip gelmediğini öğrenmek isteyenler.
  • Çocuk yaşta dış genital organına ait bir travma öyküsü olanlar ya da bir kaza geçirdiklerinde bu bölgeden kanaması olanlar.
  • Evli olduğu halde kızlık zarı engeli nedeniyle ilişkiye giremeyenler.
  • Savcılık tarafından adli vaka (tecavüz vakası) olarak gönderilenler.

Kızlık Zarını Diktirme Nedenleri: 

  • Çeşitli nedenlerle bekaretini kaybedenlerin özellikle evlenmeden önce, toplum baskısı nedeniyle nikah gecesi ilişki sırasında mutlaka kanama olmasını istedikleri için,
  • Daha önce ilişkiye girdikleri halde evlilik öncesi her şeyin ritüele uygun olmasını önemsedikleri için,
  • Yıllarca evli olduğu halde özel günlerde fantezi olması için kızlık zarını diktirmek istemektedirler.

Kızlık zarı dikilmesinde, ilişki sayısının hiçbir önemi yoktur, kızlık zarı birçok defa dikilebilir. Lokal ya da genel anestezi altında evlenmeden aylar önce ya da birkaç gün önceden kızlık zarı ilişki sırasında kanayacak şekilde kalıcı ya da geçici olarak dikilebilir. Kızlık zarı hiçbir zaman eski haline getirilemez. Kızlık zarı tamiri işleminde yapılan müdahale, sadece kanama sağlayacak şekilde kızlık zarını yeniden oluşturmaktır. 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...