Gastrit (Akut)

Gastrit (Akut)

Akut Gastrit, ani olarak ortaya çıkan mide iltihabıdır.Gastrit akut, akut mide iltihabı, mide iltihabı olarak da adlandırılır.

Akut Gastrit, ani olarak ortaya çıkan mide iltihabıdır.Gastrit akut, akut mide iltihabı, mide iltihabı olarak da adlandırılır.

 

Nedenleri :

 

İlaçlar, alkol, korozif ( yakıcı ) maddelerin alımı, aşırı stres, beslenme alışkanlıkları.

 

Risk faktörleri :

 

Non-steroid antienflamatuar ilaç kullanımı ( NSAID ) Aşırı alkol kullanımı Büyük cerrahi girişimler , kafa travması , böbrek yetmezliği , karaciğer yetmezliği , solunum yetmezliği ve ağır psikolojik stresler

 

Risk faktörlerinin kontrol altına alınmasıyla koruma sağlanabilir.

 

Belirtiler :

 

Hıçkırık, hazımsızlık, iştah kaybı, bulantı, kusma, kanlı kusma, koyu dışkılama, midede yanma-ekşime.

 

Tanı/Teşhis:

 

Üst ve alt sindirim sisteminin görüntülenmesi, dışkı tahlili, gastroskopi (midenin endoskopik olarak görüntülenmesi), tam kan tahlili yolu ile teşhis konulur.

 

Tedavi

 

Tedavi, hastalığa sebep olan faktörlere göre belirlenir. Anti-asitler veya diğer mide asidini azaltan veya nötralize eden ilaçlar belirtileri önleyebilir ve iyileşmeyi ilerletebilir. Mide asidi üretimini azaltan ilaçlar hastanede yatan hastalara verilebilir.

 

Çoğu mide iltihabı tedaviyle çabuk iyileşir.

 

Gastrit belirtileri iki veya üç günden fazla uzarsa, kanlı kusma veya kanlı dışkılama gelişirse vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.