İntussusepsiyon

İntussusepsiyon

İnce bağırsağın bir kısmının bağırsağın başka bir kısmına geçme durumuna denir. İntussusepsiyon belirtileri ve tedavi yöntemleri.

İntussusepsiyon, bağırsağın, genellikle ince bağırsağın bir kısmının, bağırsağın başka bir kısmının içine girdiği bir durumdur. 3 aylık ile 6 yaşındaki çocuklardaki bağırsak tıkanmasının en yaygın nedeni budur.

Belirtiler

  • Ani, şiddetli karın ağrısı
  • Kuvvetsizlik ve uyuşukluk
  • Sık sık safra çıkararak kusma
  • Kuşüzümü jelatinine benzer kanlı dışkı
  • Yüzeysel nefes alma
  • Şok

Nedeni bilinmemektedir, ama bazı vakalarda, intussussepsiyon ile bazı virüs enfeksiyonları arasında bir bağlantı vardır. Tipik olarak, intussusepsiyon daha önce iyi olan bir çocukta aniden patlak verir. Çocuk birden bire sık aralıklarla ortaya çıkan şiddetli bir karın ağrısı duyar. Başlangıçta çocuk ağrılar arasında normal olarak oynamaya devam edebilir, ama bir süre sonra kuvvetsiz olur ve uyuşuklaşır.

Teşhis

Çocuğunuzda bu belirtiler varsa, doktoru aramakta gecikmeyin. Belirtiler ve fiziksel bulgular, teşhiste bulunmak için yeterli olabilir. Ancak genellikle karın röntgeni ya da baryum röntgeni gibi başka testlere de gerek duyulabilir.

Tedavi edilmeden bırakılırsa, çok tehlikeli olabilir. Ancak, tedavi ilk belirtilerin ortaya çıkmasından sonra 24 saat içinde başlarsa çocukların çoğu iyileşmektedir.

Tedavi

Teşhis için kullanılan baryumlu lavman, birbirinin içine girmiş bağırsağı normal yerine itmek için yeterli olabilir. Ancak bu tedaviden sonra tekrarlama oranı yüzde 10 kadar yüksektir. Birçok durumda, ameliyat gereklidir; ameliyattan sonra genellikle tekrarlama olmaz.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...