Midenize Doğal Destek Kudret Narı

Midenize Doğal Destek Kudret Narı

Günümüz hastalıklarından mide problemlerine değinerek, mide ve bağırsak sorunlarını önlemek ve tedavisine destek olmak için neler kullanılabileceğini anlattı.

Aksu Vital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Senem Dinç “Fastfood tüketiminin arttığı bu yüzyılda insanlar en fazla sindirim problemi yaşıyorlar. Katı gıdaların çok sık tüketilmesi ve lifli besinlere öncelik verilmemesi sindirim sistemini olumsuz etkilemektedir. Özellikle lifli besinler sindirim sistemi için büyük önem taşımaktadır. Düzenli olarak lifli besinlerden faydalan kişiler hazımsızlık ve kabızlık sorununu en aza indirmiş olurlar. Aynı zamanda bağırsak tüylerinin sağlığını da korurlar. Bununla beraber beslenme saatlerinin düzensizliği ve uzun süreli oturma, hareketsizlik de mide-bağırsak çalışmasını olumsuz etkemekte. Yanlış beslenmenin tetiklediği mide rahatsızlıkları başlangıçta önemsenmiyor ancak ilerledikçe mide ülserine, kolite veya ülseratif kolite dönüşebilir. Bunun önüne geçmek için yapılacak ilk şey sağlıklı beslenme düzeni oluşturmaktır. Aynı zamanda tıbbi bitkilerden de yararlanılarak rahatsızlıklar önlenebilir, mevcut hastalıların tedavisine destek sağlanabilir. Mide-bağırsak problemlerinde kullanılacak en öncelikli bitki ise kudret narıdır.” açıklamasında bulundu.

Dinç, Yaptığı Yazılı Açıklamada Kudret Narı Hakkında Şu Bilgileri Verdi:

Latincesi Momordica charantia olan Kudret narı bitkisi ülkemizde uzun yıllardır şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Genellikle tropikal iklimlerde yetişen bu bitki Türkiye’de güney bölgelerimizde yetiştirilmektedir. Kudret narı bitkisinin meyveleri ilginç bir görünüme sahip olmakla birlikte hücre yenileyici pek çok bileşimi içerisinde bulundurur. İçerdiği alkaloidler, charantin, momordican, oleanolik asit ve proteinler kudret narı meyvelerini yaralar için kullanılan en önemli bitki yapmıştır.

Anadolu tıbbı olarak adlandırdığımız geleneksel tedavi yöntemlerimizde Kudret narı meyveleri çekirdeklerinden ayrılıp bal ile karıştırılarak ya da zeytinyağında bekletilerek mide-bağırsak sorunlarında ve açık yaralarda kullanılmıştır. Açık yara ve yanık tedavisinde sıklıkla kullanılması modern tıbbın da konusu olmuştur. Açık yaralardaki etkisinin araştırılması ile beraber kudret narı mide-bağırsak ülseri olarak bilinen yaralarda da kullanılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Hücre yenileyici özelliği ile yaranın hızlı bir şekilde kapanmasına yardımcı olduğu gibi mide asidine de etki etmektedir. Böylece günümüz hastalıklarından olan hazımsızlık, gastrit, reflü, mide yanması, mide ekşimesi mide yanması, mide ekşimesi ve daha önce belirttiğim gibi ülser tedavisinde alternatif olarak başvurulan tek bitki olmaktadır. Kudret narı mide problemlerinin yanında bağırsak problemlerinde (kolit, ülseratif kolit…) ve hemeroid tedavisinde de destekleyici olarak kullanılabilir.

Bu bitki kullanılırken beslenme düzeni değiştirilmezse sorunların devam edeceğine de dikkat çeken Senem Dinç; “kudret narının kullanılması ‘rahat rahat sağlıksız beslenebiliriz’ anlamına kesinlikle gelmemektedir.  Eğer mevcut sağlığımızı korumaya çalışıyorsak ya da bir sorunu gidermek istiyorsak destek aldığımız takviyelerin yanında sağlıklı olan diğer koşulları da yerine getirmeliyiz. Yoksa alternatif yöntemler ve hatta modern tıp bizim için sadece geçici çözüm olarak kalacaktır. Düşünsenize bir şeker hastası günde 3 defa insülin kullanıyor ancak doktorun verdiği diyete uymuyor. Nasıl iyileşebilir ki?” açıklamasında bulunarak kudret narının piyasada tüketiciye sunulmak üzere zeytinyağlı, ballı macun ve kapsül formlarında bulunduğunu, şeker hastalarının ise daha çok zeytinyağlı ya da kapsül formunu tercih ettiğini belirtti. 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...