Migren Ataklarına Karşı Önleminizi Alın

Migren Ataklarına Karşı Önleminizi Alın

Bulunduğunuz ortamın ışıkları yada duvar kağıtları yaşam kalitesini düşüren migrenin tetikleyicisi olabiliyor.

Bulunduğunuz ortamın ışıkları yada duvar kağıtları yaşam kalitesini düşüren migrenin tetikleyicisi olabiliyor. Kadınlarda erkeklere nazaran 3 kat daha fazla görülen migren, günlük yaşamsal aktiviteyi, iş verimliliğini ve konsantrasyonu ciddi şekilde bozabiliyor. Dr. Nebahat Bilici, yaşam kalitesini düşüren migren tipi baş ağrılarının ataklarından korunmak için alınması gereken önlemleri anlatıyor: 

Sarı Işıktan Kaçının

Işık, floresan, yanıp sönen ışıklar ve yoğun geometrik desenli yüzeyler migren ataklarını tetikliyor. Bu nedenle evinizin ışıklandırmasında sarı ışık kullanmayın, karanlıkta televizyon izlemeyin, parıltılı ışıklı ortamlardan, AVM'lerden uzak durun. Duvar kağıdınızda veya sürekli bulunduğunuz iş yeri ortamınızda yoğun geometrik desen kullanmamaya özen gösterin.

Uyku Düzeni Önemli

Migrenli hastada uyku düzeni büyük önem taşıyor. Mümkün olduğunca aynı saatte yatıp, aynı saate kalkmaya ve bu ritmi hafta sonu da devam ettirmeye özen gösterin. Her gün en az 6 saat uyuyun. Ancak 10 saatten fazla uyumamaya da dikkat edin.

Öğünleri Atlamayın

Migren ataklarına karşı her gün 3 ana 2 ara öğün beslenmeye özen gösterin. Öğün atlamak kan şekeri düşüklüğüne yol açtığı için migren ataklarını tetikleyebiliyor.

Migren Günlüğü Tutun

Nitratla yüklü besinler (sosis, sucuk ve salam), katkı maddeleri, baharatlar, deniz ürünleri, nişasta, çikolata, eskitilmiş peynir, aşırı tuz baş ağrısını tetikliyor. Kişisel farklılıklar ve genetik etmenlere göre bu tetikleyiciler değişiyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...