Hastalıkların Duygusal Nedenleri

Hastalıkların Duygusal Nedenleri

Hay'a göre pek çok hastalığın kökeninde kişinin kendisine ve çevresine karşı duyduğu sevgisizlik, güvensizlik, suçluluk, öfke ve korku gibi duygular yatıyor.

Metafizik konusunda verdiği konferanslarla adını duyuran, yüz binlerce insanın kendi güçlerinin potansiyellerini keşfederek kişisel gelişimlerine ve düşünce gücüyle kendilerini tedavi etmelerine yardımcı olan Louise L. Hay'ın Düşünce Gücüyle Tedavi-2 adlı kitabı Altın Kitaplar yayınevi tarafından yayınlandı.

Hay'a göre pek çok hastalığın kökeninde kişinin kendisine ve çevresine karşı duyduğu sevgisizlik, güvensizlik, suçluluk, öfke ve korku gibi duygular yatıyor. Hay, olumsuz düşünce kalıplarını olumluya çevirerek hastalıklardan korunabileceğini dile getiriyor. Hay'a göre hastalıklardan bazıları, nedenleri ve çözümleri: 

Alkolizm

Olası neden: Ne yararı var? Yararsızlık, suçluluk ve yetersizlik duygusu. Kendini reddetme.                                                 Yeni düşünce biçimi: Şu anda, şimdiki zamanda yaşıyorum, yaşadığım her an yeni bir yaşam, öz değerimi görmeyi ve algılamayı kabul ediyorum, kendimi seviyor ve onaylıyorum.

Aybaşı sorunları

Olası neden: Dişiliğin yadsınması, suçluluk, korku, cinsel organların kirli ya da günahkâr olduklarına ilişkin inanç.       Yeni düşünce biçimi: Kadın olarak gücümü ve bedenimin doğal ve olağan işlevlerini kabul ediyorum, kendimi seviyor ve onaylıyorum.

Beyin tümörü

Olası neden: Yanlış programlanmış inançlar, inatçılık, eski yaşam biçimini değiştirmeyi reddetmek.                              Yeni düşünce biçimi: Aklımı yeniden programlamak çok kolay, yaşam sürekli değişebilir.

Boyun sorunları

Olası neden: Boyun esnek olmayı simgeler. Sorunların diğer yanlarını görmeyi yadsımak, inatçılık ve esnek olamamak sorunların ana nedenidir.                                                                                                                                                                      Yeni düşünce biçimi: Konuları kolaylıkla ve esneklikle her açıdan görüp değerlendirebiliyorum. Bir şeyi gerçekleştirmenin binlerce yolu var, güvendeyim.

Depresyon

Olası neden: Sahip olma hakkını kendinde hissetmemekten ötürü kaynaklanan öfke, çaresizlik.                                       Yeni düşünce biçimi: Başkalarının korkularının ve sınırlamalarının ötesine geçiyorum, yaşamımı ben kendim yaratıyorum.

Enfeksiyon

Olası neden: Öfke, tedirginlik, bıkkınlık.                                                                                                                                                Yeni düşünce biçimi: Uyum ve huzur içinde olmayı seçiyorum..

Felç

Olası neden: Anlamsız ve yanlış düşünceler, tıkanıp kalmak.                                                                                                       Yeni düşünce biçimi: Düşüncelerimde özgürüm ve neşe içinde kolaylıkla olağanüstü deneyimler yaratıyorum.

Gaz sancıları

Olası neden: Korku, hazmedilemeyen düşünceler, düşüncelere sıkı sıkıya saplanıp kalmak.                                               Yeni düşünce biçimi: Rahatlıyorum ve yaşamın tüm benliğimi sarmasına izin veriyorum.

Grip

Olası neden: Yoğun olumsuzluk ve inançlara duyulan tepki, korku, istatistiklere inanma.                                                    Yeni düşünce biçimi: Kitlelerin inançlarına ve/veya takvime inanmanın çok ötesindeyim. Tüm etkilerden ve tıkanıklıklardan uzaktayım.

İktidarsızlık

Olası neden: Cinsel baskı, gerginlik, suçluluk duygusu, toplumsal inançlar, anne korkusu.                                                  Yeni düşünce biçimi: Cinsel gücümü kolaylıkla ve zevkle ifade ediyorum.

Kabızlık

Olası neden: Eski düşüncelerden vazgeçmeyi reddetmek, geçmişten bir türlü kopamamak, bazen de cimrilik.           Yeni düşünce biçimi: Kendimi geçmişten kurtarırken yenilik, tazelik ve canlılık tüm varlığımı kaplıyor, yaşamın içimden akmasına izin veriyorum.

Kalp krizi

Olası neden: Para, mevki vb. için kalbin içindeki neşeyi yok etmek.                                                                                            Yeni düşünce biçimi: Neşeyi, hazzı kalbimin merkezine yerleştiriyorum, herkese sevgiyle yaklaşıyorum.

Kanser

Olası neden: Derin acı, uzun süreden beri var olan kırgınlık, açıklanamayan sır ya da hüzün bedeni yer bitirir. Yoğun nefret duyguları, ne yararı var.                                                                                                                                                             Yeni düşünce biçimi: Geçmişle ilgili her şeyi sevgiyle bağışlıyorum, yaşamımı mutluluk ve neşeyle doldurmayı seçiyorum, kendimi seviyor ve onaylıyorum.

Menopoz sorunları

Olası neden: Artık istenilmemekten korkmak, yaşlanma korkusu, kendini yadsıma, yeterince iyi olmadığını düşünme. Yeni düşünce biçimi: Yaşamımın her aşamasında dengeli ve huzurluyum ve bedenimi sevgiyle kutsuyorum.

Migren

Olası neden: Köşede sıkışıp kalma duygusu, yaşamın akışına direnmek, cinsel korkular.                                                     Yeni düşünce biçimi :Kendimi yaşamın akışına bırakıyorum, yaşamın tüm gereksinimlerimi karşılayacağını biliyorum, bu benim yaşamım.

Prostat sorunları

Olası neden: Zihinsel korkuların erkekliği zayıflatması, pes etmek, cinsel baskı ve suçluluk, yaşlanma korkusu.             Yeni düşünce biçimi :Kendimi seviyor ve onaylıyorum, gücümün farkındayım, ruhum her zaman genç.

Yatağı ıslatma

Olası neden: Ebeveyn korkusu.                                                                                                                                                               Yeni düşünce biçimi: Bu çocuğa sevgi, şefkat ve anlayışla yaklaşıyorum.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...