Öfkenizi Yenmeyi Öğrenin

Öfkenizi Yenmeyi Öğrenin

Uzmanlar, yüksek düzeyde öfke yaşayan kişilerin, öfkelerini kontrol altına alamıyorsa, mutlaka uzmana danışması gerektiğini belirtiyor.

Öfke sizi yönetiyorsa, uzmana başvurun. Uzmanlar, yüksek düzeyde öfke yaşayan kişilerin, öfkelerini kontrol altına alamıyorsa, mutlaka uzmana danışması gerektiğini belirtiyor. Psikologlar, öfkeye karşı durabilmek için şu önerilerde bulunuyor. Gün içinde özellikle stresli olacağını bildiğiniz saatlerde, sadece kendiniz için kullanacağınız bir zaman ayırın. Çalışan bir anne, eve geldiğinde kendisine ayıracağı bir 15 dakikalık süre olursa, çocuklarının isteklerine, parlamadan daha iyi yanıt verebilir.

Saatinizi Değiştirin

  • Eğer sevdiğiniz kişiyle belli konuları belli saatlerde konuşuyor ve bu konuşmalar da hep tartışma ile sonuçlanıyorsa, bu tür konuları konuşma saatinizi değiştirin.
  • Çocuğunuzun odasındaki dağınıklık odanın önünden her geçişte kafanızın tasını attırıyorsa kapıyı kapatın.
  • Eğer her gün işinize gittiğiniz yoldaki trafik, sizi engellenmişlik ve öfke duyguları içinde bırakıyorsa güzergahınızı değiştirin.
  • Öfkelendiğinizi hissediyorsanız, diyaframınızdan derin nefesler alın; göğsünüzün üst kısmıyla nefes almanız sizi rahatlatmaz. Derin nefeslerinizi alırken, kendi kendinize tekrar tekrar Gevşe! ya da Sakin ol! diyerek telkinde bulunun.

Çözüm Değil Ki

  • Farkında olmadan çok sık kullandığımız ve bizi kızgınlık duygularına hazırlayan, asla! ya da her zaman gibi sözcükleri zihninizde yakalamaya çalışın.
  • Kendinize öfkelenmenin hiçbir şeyi çözmeyeceğini, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmayacağını, hatta daha da kötü hissedebileceğinizi hatırlayın.
  • Mantık öfkeyi yener, çünkü öfke haklı bir nedene bağlı olsa da, çok çabuk mantık sınırlarını aşabilir. Bu yüzden öfkelendiğinizi hissettiğinizde mantığınıza sığının.
  • Eğer çok elektrikli bir tartışma içine girdiyseniz, ilk yapacağınız şey yavaşlayıp gösterdiğiniz tepkileri gözlemek olmalıdır. Aklınıza gelen ilk şeyi söylemeyin, yavaşlayın ve asıl söylemek istediğinizi düşünün.
  • Mizah, çeşitli yollarla öfkenizin yoğunluğunun azalmasına yardımcı olabilir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...