Ruh Halinize Göre Spor

Ruh Halinize Göre Spor

Ruh halini düzeltmek için en yararlı yöntemlerden biri egzersiz yapmaktır. Ancak doğru egzersizi yanlış zamanda yapmak ruh sağlığımıza zarar verebilir. İşte fit bir vücut ve sağlıklı bir ruha sahip olabilmek için bilmeniz gerekenler.

Ruh halini düzeltmek için en yararlı yöntemlerden biri egzersiz yapmaktır. Ancak doğru egzersizi yanlış zamanda yapmak ruh sağlığımıza zarar verebilir. İşte fit bir vücut ve sağlıklı bir ruha sahip olabilmek için bilmeniz gerekenler: 

Beyninizi dinlendirmek için  Egzersizler: 

Tai chi, pilates, yoga, tırmanma, jogging, bisiklet, yüzme. Tam konsantrasyon gerektiren her spor dalı beyni yavaşlatmak için uygun bir seçimdir. Bu sporları yaparken ayaklarınızı yere sağlam basın. Özellikle fazla kas gücü kullanmaktan kaçının. 
 

 • İpucu: Beyniniz çok yoğun çalışıyorsa, akşamları enerji gerektiren egzersizlerden kaçının, çünkü uykunuzu kaçırırlar. 

  Endişeler ve stresten kurtulmak için 
  Egzersizler: 
  Yürüyüş, pinpon, dans, aerobik. Eğer anksiyeteniz negatif düşünceler, kendine güvensizlik veya korkudan kaynaklanıyorsa, daha düşük yoğunluğu olan bir egzersizi tercih edin. Adrenalin seviyenizi artırmamaya dikkat edin. Fazla hızlı olmayan yürüyüş tansiyonu düşürür, depresyona iyi gelir. Açık havada egzersiz yapmak yaratıcı düşünmeyi destekler. 
 • İpucu: Endişeli bir ruh hali, motivasyondan yoksundur. Özel bir spor hocası ya da spor arkadaşı konsantre olmanızı sağlayabilir. Ayrıca, egzersizinizi sabah yapmalısınız. (Harper's Bazaar) 
   

Enerjinizi Artırmak İçin Egzersizler

Yoga, pilates, stretching. Yoga veya pilates tüm vücuda kısa süreli enerji veren oksijeni sağlarlar. Esneme egzersizleri de kan dolaşımını hızlandırır. 
 

 • İpucu: Her kas grubunu ayrı ayrı çalıştırmak kadınların vücutlarındaki testosteron seviyesini yükseltir. Bu nedenle güçlü kaslara ve libidoya sahip olurlar. 
   

Huzursuz Vücudu Rahatlatmak İçin Egzersizler

Dövüş sanatları, boks. Tae bo, kickboxing, dövüş sanatları ya da kum torbası içeren her çeşit sporu deneyebilirsiniz. 
 

 • İpucu: Spor yaparken bağırırsanız, harcadığınız enerji miktarı artar. 
   

Daha İyi Bir Uyku İçin Egzersizler

Önemli olan tek şey egzersizi ne zaman yaptığınızdır. Uyku problemi yaşıyorsanız, mutlaka gece yatmadan iki saat önce egzersiz yapın. 

 • İpucu: Eğer yoğun çalışıyorsanız, bunu 4 saate çıkarın.
Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.