Ruh Sağlığı Dostu Balık

Ruh Sağlığı Dostu Balık

Balık tüketimi ile ruh sağlığı arasında ilişkiyi inceleyen Çinli uzmanlar, çok balık yemenin depresyona karşı koruma sağladığını saptadı.

Balık tüketimi, depresyon, Alzheimer, Prof". Dongfeng Zhang. Qingdao Üniversitesi Tıp Fakültesi Balık tüketimi ile ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi inceleyen 26 farklı araştırmayı analiz eden Çinli uzmanlar, çok balık yemenin depresyona karşı koruma sağladığı sonucuna vardı. Toplam 150 bin kişinin katıldığı araştırmaların incelendiği çalışma, çok balık yiyenlerin depresyon riskinin yüzde 17 azaldığını gösterdi.

Omega Etkisi

Uzmanlar, bu durumu balıktaki yağ asitlerinin çeşitli açılardan beyin faaliyetleri için önemli olmasıyla açıklıyor. Balıktaki Omega-3 yağ asitlerinin depresyonda rol oynadığı düşünülen beyindeki dopamin ve serotonin kimyasalları açısından önemli olması gösteriliyor. Bir başka açıklama da çok balık yiyenlerin genel olarak ağırlıklı beslendikleri için ruh sağlıklarının da daha iyi olması.

Balık Türüne Göre Değişebilir

Epidomoloji ve Kamu Sağlığı Günlüğü adlı bilimsel yayında yer alan araştırmayla ilgili Qingdao Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dongfeng Zhang, ''Yüksek oranda balık tüketimi depresyonun ilk aşamalarında durdurulmasında faydalı olabilir. Bu ilişkinin balığın türüyle değişip değişmediğini görmek için daha fazla araştırma yapılması gerekli' dedi. İHA Depresyonun ilacı balık Balık tüketimi ile ruh sağlığı arasında ilişkiyi inceleyen Çinli uzmanlar, çok balık yemenin depresyona karşı koruma sağladığını saptadı. 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...