Stresten Kurtulmanın En Kolay Yolları

Stresten Kurtulmanın En Kolay Yolları

Dr. Güngör Özbek, psikolojik hastalıkların tamamının fizyolojik hastalıkların da %60'ının stres kaynaklı olduğunu söyledi.

Güney Carolina Psikoterapi ve Hipnoterapi Kliniği Başkanı Dr. Güngör Özbek, psikolojik hastalıkların tamamının fizyolojik hastalıkların da %60'ının stres kaynaklı olduğunu söyledi ve stresten kurtulmanın pratik yollarını açıkladı.

Dr. Özbek, "Aşırı sabırsızlık, diş ve yumrukları sıkma, karşıdakine sürekli ters cevaplar verme, başkalarına çabuk kızma ve onları dinlememe, aniden kızıp küfretme, yerinde duramama, çok konuşma durumlarında, aşırı stres altındayız demektir. Psikolojik hastalıkların tamamı, fizyolojik hastalıkların da %60'ı stres kaynaklıdır" dedi.

Stres kaynakları

Çalışma hayatı, evlilikte ve kişisel ilişkilerde yaşanan sorunlar, zaman baskısı altında boğulma ve kendisini yetersiz bulmanın stres yaratacak "iç çatışmalara" neden olabiliyor.

Stres atma yöntemleri

Dr. Özbek, stresi atmanın en güzel yolunun, "saatte 6 kilometre hızla yürümek" olduğunu bildirerek, "Beyin, yürüyüş sırasında endorfin salgısını üreterek, vücudu dinlendiriyor" dedi. Bir diğer stres atma yönteminin de "pozitif düşünmeyi öğrenmek" olduğunu bildiren Dr. Güngör Özbek, negatif düşüncenin beyini olumsuz yönde etkileyerek stres yarattığını söyledi.

Yoga, meditasyon, hipnoz ve gevşeme gibi teknikler de stres atma yöntemlerinin başında geliyor. Tabiat şartları ve ekonomik koşulların ağırlaşmasına paralel olarak stresin de arttığına dikkati çeken Özbek, yine Amerika'da yapılan bir araştırmanın, doktora gidenlerde sorunlarının %90'ının strese bağlı olarak geliştiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...