Nargile Sigaradan Daha Zararlı Olabilir

Nargile Sigaradan Daha Zararlı Olabilir

Dünya Sağlık Örgütü nargilenin sigara kadar sağlığı tehdit ediyor olabileceğini, nargile içimi ile ölümler arasında bağlantı olduğunu öne sürdü.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), nargilenin sigara kadar sağlığı tehdit ediyor olabileceğini, ancak nargile içimi ile ölümler arasında bağlantı olduğu konusunda daha fazla araştırmaya gerek bulunduğunu açıkladı. Örgütün raporunda, nargilenin sigaraya alternatif olarak görülmemesi gerektiği vurgulandı.

WHO'nun açıklamasında, “nargile kullanımının, sigara kullanımına karşı güvenli bir alternatif olmadığı”, tersine nargile harmanında da akciğer, kalp ve diğer hastalıklara neden olacak maddeler bulunduğu kaydedildi.

Ayrıca, nargilenin daha uzun süreli içilmesinin zararları artırabileceği de belirtiliyor. Bir araştırmaya göre, nargileden yaklaşık 40 nefes çekmek, 40 adet sigaradan çıkan dumanı ciğere çekmek anlamına geliyor. WHO, bununla birlikte nargileyle ölümler arasında bağ kurmak için daha kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiğini hatırlatıyor.

Sağlık örgütünün istişare notunda, nargilenin sigaradan daha uzun süre içildiği hatırlatılarak, ilk araştırmalarda nargile içimi ile sigaranın aynı oranda tehlikeli gibi görüldüğü aktarıldı.

Orta Doğu, Kuzey Afrika ile Orta ve Güney Asya'da yaygın olarak kullanılan nargile, ABD ve Avrupa'da da özellikle gençler arasında yaygınlaşıyor.

Nargile geleneği, Türkiye de dahil özellikle Orta Doğu, Kuzey Afrika ile Orta ve Güney Asya'da yaygın. Bu gelenek, ABD ve Avrupa'da da gençler arasında giderek yaygınlaşıyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...