Sigara Ve Çocuk

Sigara Ve Çocuk

Sigara içilen ortamda çocukların bulunması ve dumanının solunmasının zihinsel ve fiziksel sağlığa olumsuzlukları ve neden oluğu problemler.

Sigaranın hafif etkisi bile çocukta öğrenme yeteneğini azaltıyor. Cincinatti Çocuk Hastanesi uzmanları, Amerika’da 13 milyon çocuğun ikinci derecede sigara etkisi altında kaldığını açıkladı.

Hafif sigara etkisinde kalan çocuklarda bile, öğrenme, okuma, matematik problemlerini çözme gibi yeteneklerin azalabildiği saptandı.

Yaş ortalaması 6-16 olan 4 bin 399 çocuğun kanında, cotinine maddesi (vücuda nikotin girdikten sonra oluşan madde) oranı araştırıldı. Deneklerde düşük dozda cotinine saptayan uzmanlar, daha sonra deneklerin sigara kullanıp kullanmadığını sorguladı. Araştırmada deneklerin son beş yılda sigara kullanmamış oldukları belirlendi.

Okuma Üzerindeki Yeteneği Azaltıyor

Kanlarında cotinine maddesi fazla bulunan çocuklarda, okuma, matematik problemlerini çözme yeteneğinin azalmış olduğu kaydedildi. Sigara etkisinin çocuklarda en fazla okuma üzerindeki yeteneği azalttığı belirlendi. 

Araştırmada deneklerde en düşük cotinine oranı, her litre kanda 15 nanogramın altında bulundu. Günde bir paketten daha az sigara içen biriyle oturan çocuğun kanında, her litrede 1 nanogram cotinine maddesi oluştuğuna işaret eden uzmanlar, bu oranın öğrenme yeteneğinin etkilenmesinde yeterli olduğunu kaydetti. Sigaranın çocuklarda öğrenme ve yorum yeteneğini azaltmasının, tütünün içindeki çok miktarda bulunan kimyasal maddelerden kaynaklandığı düşünülüyor. ABD’de çocukların yüzde 45’inin evlerinde sigara etkisinde kaldığı, çocukların yüzde 85’inin kanında saptanabilir oranda cotinine maddesine rastlandığı bildirildi.

Uzmanlar, sigara içilen evlerde hava temizleyici cihazların kullanılmasının etkiyi azaltabileceğini düşünüyor. Konuyla ilgili araştırma raporu, Akademik Pediatrik Kuruluşu konferansında açıklandı.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...