Sigaralar Düz Pakete

Sigaralar Düz Pakete

Yeni planlamaya göre sigaralar artık kapalı dolaplarda satışa sunulacak ve düz paketler ile ambalajlanacak.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Mustafa Aydın, "düz paket" uygulaması planlanmasının sevindirici olduğunu ifade ederek, uygulamanın sigara ile mücadelede ciddi bir başarı sergileyeceğine inandığını söyledi.

Paket üzerinde marka görünmemesinin ve tezgah altında kapalı dolaplarda satışa sunulacak olmasının özendiriciliği ortadan kaldıracağının altını çizen Aydın, "Uygulama ile çocuk ve gençlerin sigarayı görmesi tamamen engellenecek. Sigara içilmesini, sigara satılmasını zorlaştıracak her türlü uygulamanın az ya da çok başarı sağlayacağına, sigaraya karşı olan mücadeleye katkı sağlayacağına inanıyoruz. Yeter ki vatandaşlarımız uygulamada gerekli hassasiyeti göstersinler ve denetimler eksiksiz yapılsın." diye konuştu.

Aydın, "düz paket" uygulamasının sigarayı görsel olarak daha itici hale getireceği, kapalı dolap uygulamasının ise sigaraya ulaşmayı zorlaştıracağı için sigarayla mücadeleye büyük destek sağlayacağına inandıklarını ifade etti. Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zira vatandaş, o eski renkli, cazip gösterilmeye çalışan paketler yerine eline uyarılarla dolu kapkara bir kutu alınca rahatsız olacak. Camekanlı dolapta, kasanın hemen yanında görmediği zaman da örneğin su almaya girdiği bir markette sigarayı görmediği için aklına sigara gelmeyecek. Bu da daha az sigara tüketmesine ve neticede sigarayı bırakmasına yardımcı olacak. Avustralya'nın kullandığı 'düz paket' yönteminin Türkiye'de de uygulanacak olması gerçekten çok önemli. Uygulama ile sigara kullanımı kısa sürede azalacak. Bu şekilde etkilenen insan sayısı çoğaldıkça da sigarayı ülkemizden sileceğiz."

Türkiye Sigara Kullanımında 11. Sırada

Aydın, Türkiye'nin sigara kullanımında dünyada 11. sırada olduğunu kaydetti. Türkiye'de erkeklerin yüzde 37,3’ünün, kadınların yüzde 10,7'sinin sigara kullandığını vurgulayan Aydın, bu rakamların çok yüksel olduğuna dikkati çekti.

Sigara kullanımın insan sağlığına çok ciddi zararları olduğuna işaret eden Aydın, şöyle devam etti:

"Türkiye’de, her gün sigara içen kişi sayısı 10,6 milyonu erkek, 3,9 milyonu kadın olmak üzere toplam 15 milyona yakın. 2007 yılında kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklanması ve paketler üstündeki uyarı yazıları, görselleri sayesinde sigara içme oranlarının düştüğünü biliyoruz. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği olarak bizim hedefimiz ve temennimiz tabii hiç sigara içilmeyen bir topluma ulaşmak. Bu gibi uygulamaların sigara kullanım oranında ciddi bir düşüş sağlayacağını düşünüyoruz. Bir de gerek sivil toplum kuruluşları olarak bizim gerek basın mensupları olarak sizlerin gerekse de devletimizin, toplumda şu algıyı oluşturmamız lazım; sigara için sadece 'sağlığa zararlı' deyip geçiyor gibiyiz. Sigara bu kadar basite alınabilecek bir şey değil. Sigara sadece sağlığa zarar vermiyor, öldürüyor."

Aydın, Avustralya’da başarılı olan uygulamanın Türkiye’de de uygulanacak olmasından son derece mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin sunumunda tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenebilmesi amacıyla, ürün markasının paketin üstünde belli olmadığı "düz paket" ile bu ürünlerin satışlarının yapıldığı yerlere yönelik kısıtlamanın öngörüldüğü ayrı uygulamanın hayata geçirilmesinin planladığını belirtmişti.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...