KOAH Tedavisinde Yeni İlaçlar Yolda

KOAH Tedavisinde Yeni İlaçlar Yolda

Tüm dünyada yaklaşık 600 milyon KOAH'lı hasta bulunmakta ve her yıl bu hastaların 2.7 milyonu hayatını kaybetmekte!

Boehringer Ingelheim KOAH için çalışmaya devam ediyor

Tüm dünyada yaklaşık 600 milyon KOAH'lı hasta bulunmakta ve her yıl bu hastaların 2.7 milyonu hayatını kaybetmekte! Büyük resim kötü görünse de KOAH'a karşı yeni ilaçlar geliştiriliyor ve KOAH alevlenmelerini azaltmada iyi sonuçlar kaydediliyor.

Türkiye'de yaklaşık 5 milyon KOAH'lı hasta bulunuyor. Son 30 yılda hastalık nedeniyle hastanelere yatırılan hastaların sayısı 4 kat, bu hastalıktan kaynaklanan ölümler ise 5 kat arttı! Çünkü bugün Türkiye'de bulunan her 10 KOAH'lı hastadan sadece 1 tanesi kendisinde KOAH olduğunu biliyor. Erken teşhis edilmediği için hastalık ölümle sonuçlanıyor.

Dünyadaki tüm ilaç firmaları KOAH'a karşı her yıl milyon dolarlar harcayarak araştırmalar yapıyor ve hastalığın tedavisi için çalışıyor. Bu firmalardan biri olan Boehringer Ingelheim, Ar-Ge (Araştırma-Geliştirme) çalışmalarını sürdürdüğü yeni ilacıyla KOAH'lı hastalara olumlu haberler vermeye hazırlanıyor. Boehringer Ingelheim'ın hali hazırda Türkiye'de bulunan ilacına ek olarak üstünde çalıştığı yeni ilacının da KOAH alevlenmelerini azaltmada anlamlı ölçüde iyi sonuçlar ortaya koyduğu çeşitli çalışmalarda görüldü.

KOAH'ın ilerleyişinin ve hastalığın uzun vadeli sonuçlarının anlaşılmasına yönelik çalışmalarını artıran Boehringer Ingelheim, araştırma stratejisi kapsamında solunum sağlığı araştırmalarındaki lider konumunu korumak adına attığı adımları sürdürmekte

KOAH Nedir?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, ya da kısaltılmış ismiyle KOAH, hava yollarında daralmaya ve akciğer dokusunda hasara neden olan, zaman içinde kötüleşen, ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. Hastalık genellikle kronik bronşit ve amfizem zemininde gelişir. Hastalığa yol açan en büyük neden sigara içimidir. Buna ek olarak, tozlu-dumanlı işyerlerinde çalışma, ısıtma ve yemek pişirmek amacıyla odun sobaları ve tezeğin kullanıldığı iyi havalandırılmamış evlerde yaşamak da KOAH gelişimine yol açabilmektedir. Hastalık genellikle 40 yaş üstü yetişkinlerde görülmektedir. KOAH'ın en önemli semptomları, uzun süreli öksürük, balgam ve nefes darlığıdır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...