Arı Sütü

Arı Sütü

Oldukça faydalı olduğu söylenen Arı sütünün içerisindeki maddeler, besin değerleri, tadı ve saklama koşulları hakkında genel bilgiler.

Arının yaşamının 6. ve 10. günleri arasında başında bulunan bir bezeden salgıladığı sıvıya verilen addır. Bu sıvı ile arı, larvalarını ve arıbeyini besler. Arıbeyi yaşamı boyunca bu sıvı ile beslenmesine karşılık, yaşamlarını işçi olarak sürdürecek olan larvalar yaşamlarının 3. gününden başlamak üzere çiçektozu ile beslenir.

Tadı 

Keskin ve ekşidir. Rengi bulanık sarı ile koyu kahverengimsi yeşil arasında değişir.

Saklanması

Arısütü nemlenmeye karşı çok iyi korunarak ışık geçirmez kaplarda, buzdolabında yaklaşık 50 C’de aylarca saklanabilir.

İçindeki Bazı Maddeler

(%67si sıvı, %33ü kuru maddedir). Proteinler, yağlar, şeker, vitaminler (B1, B2, B6, pantothen asit, folik asit), hormonlar…

Arısütü uzun süre olağanüstü madde olarak göklere çıkarılmıştır. Mucizeler yaratan madde olduğunu ileri sürenler de olmuştur. Yapılan analizler içerisinde çiçektozunda bulunan maddeler olduğunu ortaya çıkarmıştır. İçerisindeki uçucu madde nedeni sürekli olarak verildiğinde larva işçi olacağına arıbeyi olmaktadır. Yapılan araştırma ve denemeler arısütünün, çiçektozunun bal ile iyi bir kombinasyonu olduğunu göstermektedir. Yalnız başına deri üzerinde olumlu etki yapmaktadır.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...